Mesajı Okuyun
Old 27-09-2006, 18:34   #3
Av.Engin Özoğul

İş hukukunda cezai şarta ilişkin düzenlemelerde çift taraflılık ilkesi benimsenmektedir. Eğer işçi aleyhine, iş sözleşmesini belirli süreden önce feshetmesi halinde cezai şart ödeyeceğine ilişkin hüküm konursa aynı şekilde işverenin de belirli bir süreden önce iş sözleşmesini feshetmesi halinde cezai şart ödeyeceğine ilişkin hüküm konulması gerekir.İşveren için sıkıntı doğurabilecek olması nedeniyle bu durum şu şekilde aşılmaktadır.

Sözleşmede hiç cezai şarttan bahsedilmemekte ve iş sözleşmesinin içine eğitim yardımı sözleşmesi eklenerek karma bir sözleşme oluşturulmaktadır. Burada çok açık bir şekilde "alınan eğitim yardımının karşılığında belirli bir süre çalışılmaması halinde yardım orantılı bir şekilde geri ödenecektir" tarzında bir hüküm yerleştirilmesi gerekir. Böylelikle, sözleşmeyi fesheden işçiden cezai şart değil akde aykırılık nedeniyle uğranılan zararın talep edildiği düşünülmektedir.

Aslında temele inildiğinde çok farklı olmadığı düşünülebilinirse de bu tip "eğitim yardım sözleşmesi" hükümleri kullanıldığında işverenin cezai şart hükmünden kurtulabileceği düşünülmektedir. Yani önerim cezai şart kavramını pek kullanmamanız yönünde. Eğer işveren aleyhine cezai şart hükmüne yer vermek istemiyorsanız.