Mesajı Okuyun
Old 19-01-2012, 09:46   #70
Ufuk Levent Timurkaynak

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın kum,

alıntıladığım ikinci cümledeki sonuca birinci cümleden yola çıkarak mı vardınız?

Soruyu değişik ve daha açık şekilde sorayım: Avrupa birliğinde ev eşyaları haczi yasaklanmıştır, bizimkiler de Avrupa birliğindeki bu yasağa uyum sağlamak için yakında ev eşyalarının haczini tamamen yasaklıyacaklar mı demek istiyorsunuz? Avrupa birliğinde bu türden bir uygulamaya örnek gösterebilir misiniz?

Yakında ev eşyalarının haczinin tamamen yasaklama tekliflerinin geleceğini, ve bu yasaklama tekliflerinin Avrupa birliğine uyum sürecinnin kaçınılmaz bir sonucu olduğunu mu belirtmek istiyorsunuz?

Yazdıklarınızdan Avrupa birliğine uyuma karşı bir tutuma sahip olduğunuz neticesine varıyorum. Konu üzerinde bir tartışmaya girmeyi, günlük politikayı ilgilendiren bir konu olduğu için gereksiz buluyorum. Buna rağmen, ev eşyasının haczinin tamamen yasaklanması konusundaki olası bir teklifin Avrupa birliği uyum sürecine bağlanmasını, hukuki düşünceye ters düşen bir abartma olarak değerlendiriyorum.

Benim bazı ev eşyalarının haciz dışı bırakılması konusundaki düşüncem:
Anayasasına ‚Sosyal Devlet‘ karvarmını koymuş olan bir devlet, vatandaşlarına insanca bir yaşam sürdürmeleri için gereken olanakları sağlamalıdır. Bu olanaklardan bir tanesi de vatandaşın günlük yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan ve lüks olmayan ev eşyasının haciz dışı bırakılmasıdır.

Saygılarımla

Üstad,
ev eşyalarından, yaşamın idame ettirilmesi için gerekli eşyaların "haczedilmezlik şikayetine" dahil olduğunu hepimiz biliyoruz. Sizin bahsettiğiniz yasaklama ne ile alakalı olacak.

İkinci bir husus ise, maaş hacizleridir. Emekli maaşlarına haciz konulmasını engelleyen sosyal devlet asgari ücretlinin maaşına haciz koyduruyor ama. Benim annem 1.500 TL emekli maaşı alıyor. O borçlansa maaşı haczedilemiyor ama 650 TL net maaş alan adamın maaşı haczedilebiliyor. Sosyal devlet anlayışı bu mu? (buradan yapılan çıkarım emekli maaşlarının da belli miktarının haczedilebilmesi gerekliliğidir. Benim alacağımı almamı engelleyene kadar devlet insan gibi yaşayacak parayı versin.)

Ben öyle alacaklılar tanıyorum ki (aslında bir çoğu böyle) çok mağdur bir yaşam sürerken borçlular zevk-ü sefa içinde yaşamaktadır. Siz bu tarz örnekler hakkında bilgi sahibi değil misiniz?
syg