Mesajı Okuyun
Old 27-10-2005, 23:10   #30
Ulaş Demiray

Rahatsiz

İşin uzmanlarını kimse duymak, dinlemek istemiyor. Uzmanlar çağdaş ülkelerde, Devletin tüm işletme görevini üstlenerek yapmaya çalıştıkları bu tür korumacılığın gündemden çoktan çıktığını, artık bu konuda yepyeni yöntemler uygulanarak sorunun çözüldüğünü anlatmaya çabalasalar da siyasetçilerimiz, bürokratlarımız kabahati top yapıp birbirlerine atmayı daha kolay ve geçerli buluyorlar.
Bu olay merkezden yönetimin ve 1930 lu yılların Devletçi anlayışının bugün hala savunulmasının bir nesli nasıl perişan ettiğinin en acı göstergesidir.. Bugün hala “ Vatan bölünür” kaygılarıyla bu tür işlerin Ankara’dan idare edilmesi gerektiğini savunup ve bize yutturmaya uğraşanların artık ihanet noktasında geldikleri son noktadır. Belediyelerin Eğitim Kuruluşları açmasını “Tevhidi tedrisat” yasasını koruyoruz diye engelleyenlere verilecek en güzel yanıttır Malatya olayı..
Çözüm uzmanların da belirttiği gibi gelişmiş ülkelerde zaten uygulanıyor ve bu çözümlerin hiç birinde DEVLET işletmeci olarak yer almıyor.Oralarda DEVLET bir düzenleyici, yüreklendirici ve denetleyici olarak rolünü çoktan belirlemiş. Bu Denetleme görevini de yerel yönetimlere tümüyle devretmiş.Bu tür işletmelerin yönetimleri özel sektöre, özel kuruluşlara, yerel yönetimlerin denetim ve desteğindeki Vakıflara ve derneklere bırakılmış..Böylelikle hem devletin denetimi ve desteği hem rekabetin oluşması hem de halkın katkısı sağlanmış..

Yani
• Devlet İşletmeciliği yerine devlet denetiminde özel işletmecilik,
• Merkezden yönetim yerine Yerel Yönetim,
• Halkın gönüllü katılımcılığının sağlanması ve
• Rekabet
Sorunun çözümünün temellerini oluşturmuştur.

Ama bizde bunlar olamaz..Olursa Vatan bölünür, Sevr gelir, üniter devlet etkilenir, tevhid-i tedrisat yasası çiğnenir, şeriat hortlar.. Bu kadar ödlek ve kendine güvensiz bir toplumda insanlarımız ancak Malatya Olayını TV lerden salya sümük ağlayarak seyredip gariban 4-5 emekçiye kahreder durur..Sonuçta olan çocuklarımıza yani geleceğimize olur..