Mesajı Okuyun
Old 01-02-2007, 21:17   #20
Av.Ayse E.

sayın meslektasım oncelıkle tebrıkler...olayın tam manasıyla nalsılabılmesı ıcın dava dılekcenızı de eklersenız cok yararı olacagı kanısındayım...tabı sızın ıcın bır mahsuru yoksa...ıyı calısmalar...baska ornek kararlarınızıda merakla beklıyoruz..
Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Selamlar,

Sayın Üyeler, bugün gelen bir tebligatla Sulh Ceza Mahkemesi'ne Trafik Ceza Tutanaklarının İptali istemiyle açtığımız davanın karara çıktığını, lehimize karar verildiğini öğrendik.Davayı açarken gerek Sitede, gerekse Kazancı Hukuk Otomasyon Programı'nda yaptığım araştırmada konuyla ilgili bir karar bulamamıştım. Bulduğum karar fahri trafik müfettişlerinin gıyapta tuttukları ceza tutanağı ile ilgiliydi...

Bizim olayımızda da park halindeki araçlara tescil plakasına göre tutulan ceza tutanağı sözkonusudur. Kararın ilgili bölümünü aktarıyorum:

"G.D.:

İncelenen evrak kapsamına göre; itiraza konu edilen ve itiraz edenin gıyabında düzenlenen tutanağın tescil plakasına göre düzenlendiği, tescil plakasına göre düzenlenecek tutanaklar için TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekeceği belirtilmiş olup;

İncelenen belgelerde tebligatın hangi tarihte başlatıldığına dair açıklık olmadığı, ancak itiraza konu trafik cezasının düzenlendiği tarih ile para cezası tebligatının düzenlendiği tarih arasında 7 günlük sürenin çoktan gecirilmiş olduğu anlaşılmış olup;

Bu Yönetmeliğe aykırı olduğu tespit edilen tebligatın aradan geçen süre içersinde varsa itiraz edenin haklılık gerekçelerini ortadan kaldıracak sürede yapıldığı nazara alınarak;

İtarazın KABULÜNE Ve Trafik Ceza Tutanağında yazılı para cezasının İPTALİNE,

Kararın taraflara tebliğine,

Dosya üzerinde yapılan inceleme sonunda kesin olarak verilen açıkça okunup anlatıldı.22.05.2006"

Bu kararı sizlere duyurmak istedim. Bir de soru sormak istiyorum. Karar gıyapta verilen ceza ile ilgili...Ancak yüze karşı tutulan ceza tutanağına imza atmazsak ne olacak? Polis "imzadan imtina etti" şeklinde bir ibare yazıyor mu? Başından böyle bir olay geçen meslektaşım var mı? Eğer imzadan imtina yazmıyorsa o ceza tutanağı da iptal edilebilir mi? Kanaatimce aynı prosedürü izlemek zorunda kalacakları için iptal edilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla