Mesajı Okuyun
Old 21-06-2012, 15:28   #2
levent incetaş

Benzer sıkıntıları ben de yakın zamanda yaşamıştım. Biraz araştırma fırsatım olmuştu internet alışverişi konusunu. Aklınıza takılanlara bulduğum cevaplar ise şöyleydi;
1) Değeri 1.161,67 TL'nin altındaki sorunları hakem heyetinde çözmek zorunlu. Heyet kararları tıpkı mahkeme ilamı gibi icraya konulabiliyor. (4077S.K.m:22/5).
2) Benim planladığım ve izlemeye başladığım yol şöyle idi; internet sitesinden satıcıya mesaj atarak cayma hakkımı kullandığımı ve site de görünen ünvan ve adrese ürünü göndereceğimi bildirdim. Ertesi gün ürünü kargoladım. Birkaç gün sonra internetten sorguladığımda ürünün teslim edilmediğini görünce kargo şubesini arayarak satıcının ürünü teslim almadığını öğrendim. Kargoculardan satıcının kargoyu teslim almadığına dair bir tutanak hazırlayıp bana göndermelerini veya internete teslim bilgilerine bu şekilde yazmalarını istedim.(zira ben de kabul edilmediği belirtilmemişti.) Bu aşamada satıcı ile telefonda görüşerek ürünü almaya ikna ettim ve paramı geri aldım. Ama eğer böyle olmasa idi hakem heyetine, cayma hakkımı kullandığım mesajın çıktısını, kargo bilgileri ve teslim alınmadığına dair tutanağı ekleyeceğim bir dilekçe yazarak, ürün bedelinin iadesini talep etmeyi ve lehime karar verilirse bunu icraya koymayı düşünüyordum. Aslında cayma hakkının kullanılması için ürünün iade edilmiş olması vb şart aranmıyor. Fakat ben yine de ürünü göndererek ve iade kabul edilmediğini ispatlayarak daha kısa sürede karar alabileceğimi düşündüm. Yaptıklarımda hukuken bir yanlışlık veya daha kısa bir yol olmadığını sanıyorum. Kolay gelsin.