Mesajı Okuyun
Old 11-07-2007, 14:46   #114
persona

sayin Furkan, ben mali yapisi konusuna katilmiyorum...

bir devletin en temel gorevi, vatandasinin guvenligini saglamaktir, eger sizin ozurunuzu kabul edecek olursak, atalim o zaman toplum sozlesmesi kuramlarini, hobbes un leviathan nini bir kenara, ne yapalim bizim ulkemizde masum insanlar her yerde oluyor cunku onlari koruyacak paramiz yok... o zaman devlet olmanin anlami ne ? biz niye bu ulkeye vergi veriyoruz?

bu asamada bir ornek vermek istiyorum, eger arjantina devletinin yakin tarihine bir goz atarsaniz, 20. yuzyilin baslarinda bu ulke icin latin amerikanin fransasi falan diyorlardi, cok gelismis gelecegi parlak bir yapisi vardi, sonra ne oldu, siyasi istikrarsizlar, falkland savasi gibi faktorler,ulke icinde guvenligi tehdit etmeye baslayinca, yabanci yatirimcilar birer birer kactilar... o turistik merkez bir anda kimsenin gitmek istemeyecegi yer haline geldi... peki simdi ne alemde acaba, siyasi sorunlarini cozen arjantina ve ulke icinde guvenligi saglayan arjantina eger son donemde yazilanlara bakarsaniz tekrar eski ihtisamli gunlerine donuyor deniyor, bugun bircok dergide cok guzel olumlu yazilar var, bu da gezmek meraklisi avrupali turistleri cektigi gibi yabanci yatirimcilarida cekiyor, cunku en basta aranilan sart guvenlik... bugun ispanya nin nufusu 40 milyon civarinda oraya giden turist sayisi her yil en az 55 milyon, neden acaba bu kadar turist ispanyadan cok daha guzel olan ulkemize gelmiyor, eger ispanyanin guneyine bakarsaniz col den farki yok, cunku guvenli, modern bir ulke imaji var... ama turkiyeye ile ilgili haberlere bakin, masum insanlarin olum haberleri

yani sonucta, eger guvenligimizi saglayamazsak, kaybedecegimiz sey cok...

o yuzden bana paramiz yok o yuzden saglayamiyoruz bahanesi pek gecerli gelmiyor... bence bu is saglam irade isi...

saygilar..