Mesajı Okuyun
Old 06-06-2016, 23:55   #56
ceylan_65

Varsayılan Yardım?

Alıntı:
Yazan av.mucahit
İşinizi görür herhalde bu..

(Adli Yardım Taleplidir)
NÖBETÇİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ’NE
..........

DAVACI : ....

VEKİLİ :..

DAVALI : Milli Eğitim Bakanlığı- ANKARA
ADRES : Atatürk Bulvarı No:98 Bakanlıklar/ANKARA
DAVA DEĞERİ : 100TL
TALEP KONUSU : Fazlaya İlişkin Talep ve Dava Haklarımız Saklı Kalmak Kaydıyla, müvekkile ödenmeyen 100TL ücret alacağının davalı kurumdan tahsili talebidir.

AÇIKLAMALAR :

1) Müvekkil ... ili Merkez ilçesinde ..... Lisesinde 2008-2012 yılları arası eğitim görmüş ve mezun olmuştur. Müvekkil okul müfredatı gereği zorunlu olan stajını ... merkezde bulunan .... Ana Okulunda ve 2011- 2012 eğitim öğretim yılında kesintisiz olarak yapmıştır. Müvekkilim için , eğitim gördüğü okul tarafından stajını kesintisiz şekilde yaptığını gösterir staj dosyası oluşturulmuştur.Mezkur staj dosyası müzekkereyle talep edilebilir.

2) Müvekkil ile davalı kuruma bağlı okul arasında 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 25. Maddesinden doğan ücret alacağı konusunda , Milli Eğitim Bakanlığı İşletmelerde Meslek Eğitimi Sözleşmesi imzalanmıştır. İmzalanan bu sözleşme gereği müvekkilin tabi olduğu statü okul müdürleri ve öğretmenler tarafından müvekkile bildirilmiş olup, sözleşmenin esasları hakkında bir staj uygulaması izleyeceği hususu vurgulanmıştır. Ayrıca imzalanan sözleşmesinin 5. Maddesinde 'İşletme tarafından öğrenciye her ay yaşına uygun olarak asgari ücretin %30'undan az olmamak üzere ücret ödenecektir.' İbaresi olmasına karşın davalı tarafa bağlı okul tarafından müvekkilime , beceri eğitimine rağmen herhangi bir ödeme yapılmamıştır.Mezkur sözleşme müzekkereyle talep edilebilir.
3)Müvekkilimin staj gördüğü işletme ve okul kurumu arasında ücret ödenmeyeceği konusunda herhangi bir yazılı anlaşma yapılmamıştır. Müvekkilim staj dönemi boyunca ücretinden feragat etmemiş ve herhangi bir ibra sözleşmesi imzalanmamıştır. Böyle bir sözleşmeyi müvekkilim imzalamış olsa bile bu MK md. 2 gereğince dürüstlük kuralına aykırıdır ve o dönemde müvekkilim bu tip bir sözleme yapma fiil ehliyetin de sahip değildir. Kaldı ki 6098 sayılı TBK 420. Maddesi ibrayı sıkı şartlara bağlamıştır. Müvekkilimle imzalanan herhangi bir ücret alacağının kalmayacağına dair sözleşmenin geçerli olabilmesi için; a) yazılılık şartı gerçekleşmiş olmalı, b) ibra tarihinin hizmet sözleşmesinin sona ermesinden başlayarak bir aylık süre sonrasına ilişkin olmalı, c) ibra konusu alacağı türü ve miktarı açıkça belirtilmiş olmalı, d) Ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması gerekir. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname olarak TBK hükümlerine göre kesin olarak hükümsüzdür.
4)Ayrıca müvekkilimin hak kazanmış olduğu ücret alacağı 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 25. Maddesinin amir hükmü gereği kanuni ücret alacağıdır. Müvekkilin hak kazanmış olduğu ücret alacağı davalı kurumdan 6098 Sayılı Borçlar Kanunu 147. maddesinin amir hükmü gereği geriye dönük 5 yıllık zamanaşımı içinde tahsili mümkündür.

HUKUKİ SEBEBLER : TMK, HMK, BK, 3308 Sayılı Kanun ve ilgili diğer yasalar.
KANITLAR : Öğrenci staj dosyası, Sözleşme örneği, ve sair her türlü delil
SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda bahsedilen ve mahkemece resen dikkate alınacak sebeplerle;
1)Müvekkilimin yargılama giderlerini karşılayacak maddi durumunun olmamasından ötürü mahkemeniz nezdinde gerçekleştirilecek incelemeler sonucu adli yardım talebimizin kabülüne,
2) Müvekkil öğrencinin staj yaptığı okulda, kurum müdürlüğünden staj dosyası ve müvekkille imzalanan sözleşmenin istenmesine,
3)Müvekkilin Staj Dönemine ait zorunlu sigorta kapsamında sigorta bilgileri için SGK dan hizmet dökümünün istenmesine,
4)Fazlaya ilişkin talep ve dava haklarımız saklı kalmak kaydıyla 100TL ödenmeyen staj ücret alacağının davalıdan alınmasına karar verilmesine,
5)Yargılama gideri ve vekalet ücretinin davalı tarafa yükletilmesine karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.07.09.2015

Davacı Vekili
Saygıdeğer meslektasim özel sağlık meslek lisesine başvuru ardından idare Mahkemesine dava açma fikrindeydim mesajınızı okuyamadm dek.BU şekilde açmış oldugunuz ve olumlu sonuçlanmış davanz varsa bilgilendirirseniz çok memnun olurum