Mesajı Okuyun
Old 26-09-2007, 17:00   #8
Engin Özoğul

İşçi sadece tüm hak ve alacaklarımı aldım demişse bunun içinde kıdem ve ihbar tazminatının da bulunduğunu kabul etmek İş Hukuku uygulamasıyla örtüşmüyor. Yargıtay'ın yerleşik içtihadına göre ibranamenin geçerli olabilmesi için her bir alacak kaleminin tek tek sayılması gerekiyor. Yani kıdem tazminatımı aldım, ihbar tazminatımı aldım vs. şeklinde. Yargıtay kararlarında genelde işçi tüm haklarını aldığına dair ibraname imzalamıştır dense de dosyalardaki ibranameler incelendiğinde tüm kalemlerin yer aldığı görülür. Zaten sizin aldığınız belgede de tek tek tüm kalemler sayılmış.

Bunun yanında iş sözleşmesi işçi tarafından feshedilmişse ihbar tazminatına hak kazanılamaz. Bunun için karar aramaya gerek yok. Yasa hükmü açık. İhbar tazminatı alamayacağı gibi iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmemişse ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü altına da girer. İlle de karar istiyorsanız ve içtihat programınız varsa "işçi" "istifa" "ihbar" yazın bir sürü karar bulursunuz.

Kıdem tazminatı konusunda ise sorunuzun cevabı fesih sebebine göre değişir. İşçi dava sırasında şu sebeple iş sözleşmesini feshettim der ve bu sebebi de ispatlarsa ve de bu sebep kıdem tazminatına hak kazanmasını sağlayacak bir sebep olur ise kıdem tazminatı alır.

Ancak olayınızdan anladığım kadarıyla işçi, iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedildiğini iddia etmiş. Yani istifa yazısını elimden zorla aldılar gibi bir savunma geliştirecek. Bu tarz durumlarda somut olayın özelliklerine göre istifa yazısına rağmen iş sözleşmesinin işveren tarafından feshedildiğine ilişkin kararlar verilebilmektedir. Mesela işçinin kıdemi yüksekse, maaşı iyiyse, işten ayrılmasını gerektirecek bir sebep yoksa, fesihten sonra boşta geziyorsa gibi nedenlerin varlığı halinde Yargıtay iş sözleşmesini işçinin feshettiği iddiasını mantıklı bulmuyor. Siz de ibraname var, kıdem ve ihbarı ödedik derseniz Mahkeme de diyecektir ki madem işçi feshetti neden kıdem ve ihbar ödedin, ihbar kıdem ödemedik çünkü kendi istifa etti derseniz bilmem kaç yıllık kıdemi bulunan işçi durduk yere neden iş sözleşmesini feshetti diyecektir. Bu nedenle savunmalarınızın tutarlı olmasına dikkat edin.

Sonuç olarak davanızda ilk olarak feshin kim tarafından gerçekleştirildiği araştırılacak. İşçinin gerçekleştirdiğine kanaat getirilirse kıdem ve ihbar tazminatları reddedilecek çünkü işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshettiğini iddia etmiyor. Eğer iş sözleşmesinin işveren tarafından gerçekleştirildiğine kanaat getirilirse ihbar ve kıdem tazminatlarının kabulüne karar verilir. Siz ibranemeyi göstererek biz zaten kıdemi ve ihbarı ödedik derseniz bu sefer makbuz veya banka dekontu istenir. Zaten ibranameyi görmeden geçerliliği konusunda yorum yapmak da doğru değil.