Mesajı Okuyun
Old 12-09-2018, 14:38   #1
avukatsehersahin

Varsayılan Vasiyetnamenin Tenfizi Tenkis Defi Sağlar Arası Kazandırmalar

Merhaba,

Kardeş olan iki müvekkelimin anneleri 2014 yılında vefat ediyor. İki kardeşe vasiyetname ile bir taşınmaz bırakıyor. Ancak müvekkillerim haricinde üç kardeş daha var. Kardeşlerden bir tanesi açmış olduğum vasiyetnamenin tenfizi davasında tenkis definde bulundu.

Bu davalı saklı paylı mirasçı olan kardeşin tenkis define şöyle cevap vermeyi düşünüyorum: Muris anne eşinin ölümünden sonra (yani mirasçı beş kardeşin de babası) diğer tüm kardeşlerle birlikte anlaşarak babadan kalan malları paylaşmışlar. Tapuda herkes imzasını atmış ve taşınmazlar kardeşler arasında paylaşılmış. Yani vasiyetname ile bir taşınmazını müvekkillerime bırakan anne, sağlığında diğer üç kardeşe de kendi miras hakkını devretmiş (satış mı bağış mı bilmiyorum) hatta benim müvekkillerde imza vermişler.
yani tenkis definde bulunan mirasçı aslında anneye kalacak miras payından, annenin sağlığında payını almış. (hatta diğer kardeşlerden daha çok mal almış o sırada)
benim müvekkilerime bu kardeşten daha az mal verilmiş annenin sağlığında.
anne bu nedenle bir taşınmazı da vasiyet ile bırakmış.

Ben böyle bir durumda; muris anne sağlığında tenkis definde bulunan kardeşin saklı payını vermiştir. Saklı pay ihlali olmamıştır diyebilir miyim