Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 18-03-2010, 09:42   #50
av.s_ulusinan

Tartışmanın başından beri hemen hemen tüm görüşleri okudum. Her iki görüşün de kendi içinde tutarlı ve haklı boyutları var muhakkak.. Her ne sebeple olursa olsun bir anne adayının hamileliğine bilerek son vermesini cinayet olarak algılayan görüşü de anlıyorum. Tartışma bir ara tecavüz sonucu kalınan hamileliğin sonlandırılması gereği üzerinde döndü. Bir kadının tecavüz gibi travma yaratacak bir olay sonucu kaldığı hamileliğin, hem de baba adayının bir tecavüzcü olduğu düşünüldüğünde mutlaka sonlandırılabilmesi gerektiğine inanıyorum.

Diğer taraftan olaya bakarsak; herhangi bir şekilde kadının istemediği halde hamile kalması durumunda, gerek korunmama veya gerekse evlilik dışı ilişki vs olsun - bu hamilelikte kadının dikkatsizliği veya ihmali bulunsa da- sonlandırabilmesi gerektiğine inanıyorum. Zira anne adayının, hele hele evlilik dışı bir ilişki de (ister bekar ister evli olsun) hamile kalması durumunda doğacak çocuğa karşı daha en başında olumsuz bir tavır takınma, onu istemediği için olumsuz bir psikoloji içine girme olasılığı ve çocuk doğduktan sonra da çocuğun içine gireceği sosyal ve psikolojik ortam düşünüldüğünde, çocuğun sevgisiz ve ilgisiz koşullarda (hele bir de maddi imkansızlıklar varsa)dünyaya getirilmesinin çocuk için de bir kötülük olacağı düşüncesindeyim. Böyle bir çocuğun baba tarafından da dışlanması ve ortada bırakılması kuvvetle muhtemeldir. (Bazıları 'ya baba dışlamazsa' diyebilir. Bu durumda baba adayı çocuğu istiyor ve kabulleniyorsa zaten gerekli yakınlığı gösterecek, girişimde bulunacak ve anne adayını da ikna ederek çocuğun doğması için gerekli koşulları sağlayacaktır). Günümüzde sorumsuz bir erkeğin bir anlık zevkleri için yaşadığı bir ilişkiden doğan çocuğun sorumluluğunu üstlenmek istemeyeceği, bir annenin de istemeden hamile kaldığı bir çocuğu doğurmanın ve yetiştirmenin sorumluluğunu üstlenmek istemediği bir ortamda çocuğun doğmasının, hamile kalma olayında hiç bir günahı olmayan çocuk için kötülük oluşturacağını düşünüyorum.