Mesajı Okuyun
Old 06-10-2006, 19:19   #20
Brusk

BU formda tartışmaya katılan bazı arkadalşalımızın ceza yargılamasındaki usulü özel hukuktaki gibi algıladıkları ortadadır. Özel hukukta yargılama sırasanda davaın tarafı asiller vekkillerinin yanında bulunurlar. Ancak ceza yargıaması farklıdır. Celse açıldıktan sonra ve sanığın kimliğinin tespitinden sonra mahkeme bir kısa karar geçer sanıktan savunma ve delileri soruldu: işte bu aşaadan sonra kesinikle hiç kimse sanığın savunmasına hiçbir şekilde müdahale edemez sözünü kesemez ve onu yönlerdiremez. Zaten sanığın savunması alındıktan sonra mahkeme, müdafiiye sanığın savunmasına ekleyeceği bir hususun olup olmadığını veya başka bir talebinin olup olmadığını soracaktır işte burada da sanık müdafi sanık lehine ve maddi gerçeğin açığa çıkması konusunda dilediği kadar talepte bulunabilecektir bu da savunma hakkının gereğidir. BUndan sonra sanığın savunması alındıktan sonra zaten özel olarak ona bir şey sormanız yada mesela bir evrak hakkında bilgisine başvurma gereği duyduğunuzda mahkemeden izin alarak sanıkla fısıldaşarak bu konuyu aranızda konuşabilirsiniz hatta sanık kürsüsüne bile yaklaşabilirsiniz. Ancak savunma sırasındaki sanığın serbest anlatımı sırasında asla göz göze gelmeniz bile uygun bir hareket olmayacaktır bana göre bu anlamda ben hala ısrarla sanığın ülkemizde yeterince güvenede olduuğunu ve yeri konusunda da bir problem bulunmadığını tekrarlamak isterim. Önceki yazımda sanık yarı suçludur derken bunu biraz düşüncesizce yazmuş bulundum buradaki kastım sanığın hukuki statüsünü belirtirmeye çalışınrken sanığın esasen hakkında suçlu sayılması yönünde kuvetli bir şüphe bulunan kişi olduğunu ifade etmekti