Mesajı Okuyun
Old 25-07-2011, 12:08   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Özgür Kınay
[Girişte aranma meselesine gelince... Güvenlik gayet kibar bir şekilde "Avukat Bey kusura bakmayın ama avukat girişi aktif hâle gelene kadar çantanızı cihazdan geçirmek zorundayız" dedi. Ben de "Sorun yok" dedim (neden sorun olsun ki?); geçtim. Akabinde yine aynı görevli "Avukat girişi açılınca oradan geçebilirsiniz" dedi. Teşekkür ettim.]

Sanırım güvenlik görevlisi kendisini Adalet Bakanı sanmış.

Oysa "gerçek" hiç de öyle değil. Baronun, Savcılık nezdindeki girişimini okuyalım.

Alıntı:
Bu bilgilenme ve izleme süreci sonucunda, Baro Başkanı, bazı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Avukat Hakları Merkezi yetkilileri, konu ile ilgili olarak Başsavcı Sayın Turan Çolakkadı ile görüşerek bu konudaki sıkıntı ve rahatsızlığı kendisine iletmişlerdir. Görüşmede Sayın Başsavcı görüş ve taleplerimizi not etmiş, uygulamanın güvenlik amaçlı olduğunu, içinde çok sayıda kişinin bulunduğu yeni adliyenin terör örgütlerinin hedefi haline geldiğini, uygulamadaki amacın tamamen vatandaşların, hakim ve savcılar ile avukatların güvenliğine yönelik zorunlu bir uygulama olduğunu, bunun Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının bir tasarrufu olduğunu ve 5188 Sayılı Kanundan kaynaklandığını belirtmiş, bununla birlikte avukatlar için uygulamanın daha esnek bir biçimde yapılabileceğinin, ancak bu konuda yetkinin Bakanlıkta olduğunun altını çizmiştir. Bu konudaki hassasiyetimiz ve taleplerimiz Sayın Başsavcıya aktarılmıştır.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=2&ID=6014