Mesajı Okuyun
Old 23-07-2011, 14:55   #22
mgamzesahin

Yeni adliye sarayımızla tanışma şerefine, dün nail olabildim. Malesef tüm gün de ihtiyati haciz kararını beklemek zorunda kaldığımdan, tüm gün adliye havası soluma şansına(!) da eriştim.

Adliye cidden aşırı büyük, duruşma salonları küçük ama havadar, hakim kürsüleri daha da yükseğe konuşlandırılmış.
Mahkeme kalemleri ferah, çalışma için uygun olmadığını, yine ortalarda birçok kablonun bulunduğunu da söylemek gerekir, bu eksiklerinin yanında, eski durumlarını düşündüğünüzde, çağ atlamışlar. Modern bir plaza havası var.
En büyük eksikler, çay ocağı-cafce vb.hiçbir yerin kurulmamış olması(adliyeler 15 Temmuzdan beri taşınmaktalar, duruşmalar da devam ettiğinden, hemhakimler-savcılar ve memurlar, hem de avukatlar mecburen adliyedeler. Bu eksik daha önce giderilmeliydi). Diğer eksik ise, kalemlerdeki dolapların azlığı. Ama tartışmasız en büyük eksiklik; icra dairelerinin odalarının küçüklüğü!!! Bu kadar büyük adliye içinde, icra dairelerine bu kadarcık yer ayrılmasını aklım almıyor. Avukat çalışma masaları bulunmadığı gibi, dolap olarak da memur çalışma alanları bakımından da oldukça küçük alana sığmak zorunda kalmışlar. Bu büyük adliyeye icra dairelerinin yerlerini yakıştıramadım.

Güzel yanlarından biri, temizliği, temizlik şirketinden elemanlar durmaksızın çalışıyorlar, bir diğer güzellik, yardımsever güvenlik elemanları-hostesler. Ben gittiğimde, girişteki danışma masasında iki kişi çalışıyor, her geleni hem karşılıyor, hem de yardımcı olup nereye gideceğini tarif ediyordu.
Asansör konusunda Suat Bey'in yaşadığı aksilikleri ben de yaşadım, ancak her katta, gitmek istediğim katın düğmesinin söndüğünü fark edip, tekrar bastım. Bir yandan yeni yapılmış bir asansörü, bu surette çalıştırmakla bozacağımı düşünerek de çekindim. Demekki usul buymuş, şimdi doğru bir işlem yaptığımı anlıyorum.
Ticaret mahkemeleri, tabelalarda göründükleri yerde değiller, bunu özellikle hatırlatmak isterim. Ama o koridorda devamlı bekleyen güvenlik görevlileri herkesi doğru yerlere yönlendirmeye çalışıyorlar.
Bu arada, yanınızda su, termosta çay vs. götürmenizi de önemle hatırlatmak isterim, çevredeki lokantalara da çok güven olmayacağını düşündüğümden, öğleden sonraya kalan işiniz olacaksa, illaki bir atıştırmalık bulundurmalısınız .
Levent, Sultanahmet adliyelerinin cuma günü tamamen taşındığına ve kepenk kapattığına da dikkat ediniz, sırada Sarıyer varmış.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/ima...YERTASINMA.pdf
Şişli için ise, 15 ağustos diye duyumlar aldık. Süreli işleri, kolaylık olması bakımından, yerleşik adliyelerden muhabere ile yapmanızı öneririm.