Mesajı Okuyun
Old 21-07-2011, 14:30   #14
Y.Kurban

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN

Gelelim eleştirilere, daha doğrusu şimdilik 1 tane:

O nasıl bir (daha doğrusu iki) THEMİS heykelidir? Hani ana girişte yer alan canım.

Kendi adıma söyleyeyim, Themis benim fiziken de beğendiğim pek sayın bir tanrıçadır. Gözlerinin bağlı oluşu, elindeki kılıç - terazi, ayağının altındaki yılan vs., gibi detaylar sebebiyle güzel bir fiziği olduğu genelde dikkatlerden kaçabilir. (benim kaçmamıştır, söylemiştim değil mi?)

Peki biz naapmışız Themis'i öyle? Resmen şişirmişiz. O nasıl ayak bilekleridir? Themis'in ayak numarasının 46 olduğu bilgisi, hangi tarihi - mitolojik belgede yer almaktadır? O kalçalar neden o kadar genişlemiştir? Themis tanrıçalığı bırakıp kendisi hamura, mantıya, çiğ böreğe mi vermiştir? Evinin kadını mı olmuştur?

Neden bu kadar şişmiştir? Nedeen?

Bir de ayağının altında olması gereken yılan yerine neden yavru bir ejderha tercih edilmiştir?

Tez elden, heykellerin biraz (yok biraz değil, çokça) enden traşlanmasını, Themis'in ayağı altına yerleştirilmiş yavru ejderha yerine de yılan figürü koyulmasını talep ediyorum.

Benim izlenimler şimdilik bu kadar...

Sanatçının göz zevki hiç mi önemli değil?..

O da zihnindeki tanrıçayı/kadını yarattı işte...

Sayın Eren, siz de amiyane tabirle themis'i yemişsiniz yani...

Koca Adliye'de defalarca orayı burayı dolaştım. Belki en az dikkat ettiğim şey buydu. Özellikle mahkeme kalemlerinin genişliği konusunda pek meraklıydım.

Ama sizin hassasiyetleriniz de bence adliye idaresince dikkate alınmalı. Estetik var, estetik var... Hoş bence estetik diye bi şey yok da...