Mesajı Okuyun
Old 05-05-2007, 00:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yazdıklarınızdan boşanma sonrası baba ile çocuğun kişisel ilişki kurmasında simdiye kadar bir sorun yaşanmadığı anlaşılıyor.

Fakat velayet hakkı kendisine bırakılmayan eş, her zaman kişisel ilişkinin değişen şartlara göre yeniden düzenlenmesini ve hatta velayetin kendisine verilmesini isteyebilir.Ayrıca davanın açılması da davanın mutlaka kabul edileceği anlamına gelmeyecektir.

Dava ;çocuğun yüksek menfaatleri gözetilerek karara bağlanacaktır.

Bu dava görülürken de yaşı uygun ise çocuğa bir temsilci atanması ve mahkemede görüşünü ifade edebilmesi hakkının temini uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi ve ek avrupa sözleşmesi gereğidir.

Her ne kadar davacı Türkiye'de olmadığınızı bildiği halde buradaki adresinizde tebligat yapmış ve bu tebligat geçerli sayılmış ise davaya katılıp bu durumu bildirmeniz ve kendinizi ifade etmekte yarar bulunmaktadır.

Davaya doğrudan katılamayacak ve takip edemeyecekseniz davanın görüldüğü il adli yardım ve varsa özellikle Çocuk Hakları merkezi/komisyonundan yardım alabilirsiniz.

Adli yardım kavramını avukat atanması bakımından belirtmişseniz bu konuda bulunduğunuz ülke ve Türkiye karşılıklılığını araştırmanızı öneriyorum.

İstirak nafakası davası açabilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğum gibi çocukları ilgilendiren kararların alınmasında ,çocuğun görüşlerinin alınması yasa gereğidir.Kendisini ifade etmesine sağlanan bir olanaktır.

Bu çocuk aleyhine bir durum değildir.

Saygılarımla