Mesajı Okuyun
Old 10-06-2009, 16:31   #176
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim
Olay 2:

Bay (A)'ya ait mecuru bay B, bay A'dan habersiz olarak C'ye kiralar..

Hal böyle iken C, mecuru malik A 'dan satın alır. Mecurun mülkiyeti,satış nedeniyle C'ye intikal eder. Bu sırada kiralayan B, oğlunun konut ihtiyacı nedeniyle 6570 Sayılı yasaya dayanarak "kiralayan sıfatıyla", yeni malik kiracı C'ye "ihtiyaç sebepli" tahliye davası ikame eder!

Sayın Hukukçular;

Böyle bir durumda; siz hakim olsaydınız nasıl karar verirdiniz?

Saygılarımla.

Saygıdeğer Saim Abi;

Sanırım mülkiyetin önemini vurgulamak için bu örnekleri veriyorsunuz. Mülkiyetin anlamsızlaştığı en önemli olay "ölüm"dür. Bu sebeple mülkiyetin önemini bir ölüm olayıyla açıklamaktansa, ikinci örneği daha isabetli bulduğumu belirtmek isterim.

İkinci olayla ilgili düşüncem ise şu şekildedir.

Mülkiyet hakkı ayni bir hak olup, mülkiyetin kimden ne şekilde edinildiğinin, mülkiyet hakkını kullanmak açısından bir önemi yoktur. Ben bir malı, A'dan satın aldıysam, mülkiyet hakkımı A'ya karşı da, B'ye karşı da aynı şekilde kullanabilirim.

Kira ilişkisi içerisinde, malikin kiracı durumunda olmasına da bir engel olmadığını düşünmekteyim. Bunun için de "uç" örnekler verilebilir. Neticede üç unsur var: Kiracı, kiralayan ve kiralanan... Malik olmak belirleyici değil.

Tartışmanın şimdiye kadar ki kısımında, Kiralayan, Malik ve Kiracı olmak üzere üç ayrı kişi vardı.
Ağırlıklı olarak, (malik olmayan) kiralayanın, kiracıya karşı, kira sözleşmesinden doğan haklarını kullabilmesi için malik olma şartının aranmaması gerektiği savunuldu.
Siz de (neticede) bunun aksini savunmadınız. Ancak siz olaya sadece, kiralayan olmayan malik cephesinden baktınız. Bence konunun bu kadar gündemde kalmasının sebebi de sorular ve cevapların birbirine girmesi oldu.

Şimdiki örneklerde ise 3 ayrı kişi değil, 2 kişi var. Artık anlaşmak daha kolay olabilir. Hatta 3. örnekte kiralayan da ölürse 1 kişi kalır ve iş daha da kolaylaşır.

Benim soruya ilişkin kısa cevabım: Ben hakim olsam davayı redderdim. (Yetksizlik sebebiyle )

Akşam eve geçince, Yargıtay olup bu kararımı bozma ihtimalimi saklı tutarak, saygılarımı sunuyorum.