Mesajı Okuyun
Old 09-12-2007, 12:18   #4
Admin

5-6 yıl önce küçük bir trafik kazası yaşadım:

Kendi yolumda giderken, sağdaki sokaktan yola çıkmak isteyen bir araca yol benim olmasına rağmen durarak yol verdim. Araç önümden yola dönüş yaptı, frene basıp durdu, geri vitese taktı, ben kornaya basıncaya kadar geri geldi ve bana çarptı. Yani nezaket gösterip, yol vermemin kurbanı oldum, üstelik dışardan bakıldığında manzara da ilginçti çünkü ben düz yolda sanki arkadan ona çarpmış gibi görünüyordum.

Şöför indi, özür diledi, park etmeye çalıştığını, yanındaki arkadaşıyla tartışırken aynaya bakmadan geri geldiğini, hatanın tamamen kendisinde olduğunu söyledi ve sohbet ederken bir de meslektaş olduğumuzu öğrendik. Hata tamamen meslektaşımın bana dururken geri gelip çarptı, hasar fazla büyük değil, ikimizin de sigortası var+kaskosu var, ikimiz de hatanın kimde olduğunu konusunda hemfikiriz ancak bu şekilde sigortaya müracaat etmek mümkün değil, o yüzden trafik polisi çağırmak zorunda kaldık. Cumartesi günüydü ve polis gelinceye kadar 2.5 saat bekledik, araçları yerinden kıpırdatamadığımızdan bütün yolu da bloke edip, trafiği felç ettik, tiyatro biletlerimiz vardı, yetişemediğimizden yandılar. Üstünü üstlük polis geldi, kimliklerimize bakıp ikimizin de meslektaş olduğumuzu görünce "bu defa siz tanışıyor olabilirsiniz, sigortadan para almak için de bu kazayı yapmış gibi gözüküyorsunuzdur, böyle kaza olmaz, hadi bir daha yapın diye tutturdu" (Evet kelimesi kelimesine "hadi bir daha yapın!" dedi). Şahitlerle vs. zar zor ikna edip tutanak tutturduk.

Şimdi bu senaryoda polise gerek var mı? Diğer sürücü ile ben her konuda anlaştığımıza göre kendi tutacağımız bir tutanakla sigortaya başvurmamızın sakıncası neydi ki, 2.5 saat polis bekleyip, sonra bir de 150-YTL'lik hasar için polisle tartıştık.

Bu ve benzer durumlar için yeni uygulamayı son derece yerinde buluyorum.

Ancak tarafların anlaşamadığı kazalarda dahi trafik polisinin devreden çıkarılması bence doğru değil. Tarafların anlaşamadığı bir kazada polis kaza yerine gelip tarafsız bir rapor tutmaktadır ve polisi devreden çıkardığınızda sigorta şirketinin de kaza yerine gelmeyeceği düşünüldüğünde ihtilafı nasıl çözecekler bilemiyorum.