Mesajı Okuyun
Old 25-11-2008, 00:43   #1
avukat zeynep

Varsayılan Acİl !!!kooperatİf Genel Kurul Kararinin İptalİ

Merhabalar,
Kavram arama bölümünde 7-8 sayfa gitmeme rağmen tam karşılayan bir konu bulamadığım için yazıyorum.
35 üyeli bir yapı kooperatifinin paylarını bir şirket çevresindeki insanlar (şirketin yetkilileri, çalışanları ve akrabaları) kısa bir zaman önce bu payların büyük çoğunluğunu, ortaklığın devri suretiyle alıyorlar. Ve olağanüstü toplantı ile, yönetim kurulu başkanlağına da yine bu şirketin yetkilisi olan kooperatif ortağı geçiyor.Gayrımenkule bir değer biçiliyor ve gerekli görülürse satışı için yönetim kuruluna yetki veriliyor. Aynı zamanda yaklaşık 180.000 dolar da çevresinin çevrilmesi, molozların atılması için bir fiyat biçiliyor. Genel kurul toplantısı da kooperatif merkezinde değil , bahsettiğim şirket merkezinde yapılıyor. Genel kurulun toplanmasına ilişkin başka usulsüzlük var mı henüz bilmiyorum. Müvekkiller pay devirlerinin alınmasında amaç bakımından muvazaa olduğunu, şirketin (baktım iştigal konusu uyuyor.) bu gayrımenkulü ele geçirmek için halihazırdaki ortaklardan, kooperatif paylarını devir aldığını, yüksek aidatlarla (müvekkiller ödeyemeyeceklerinden )kendilerinin üyelikten çıkarılmalarının hedeflendiğini söylüyor.
Burada genel kurul kararlarının iptali mi yoksa usulüne aykırı toplanan genel kurul toplantısının iptali mi istenmelidir?
Müvekkillerin herbirinin yukarıda anılan kararların herbirinde şerhleri yok. Bu bir sorun mudur?
Bu dava için tüm müvekkiller için ayrı ayrı mı açmalıyım davayı, tek davada isteyebilir miyim genel kurul kararının iptalini ? Neticede tümünün talepleri aynı.
Davayı kaybedersek vekalet ücreti maktu mudur?
Ve bir aylık sürenin dolmasına sadece birkaç gün var... ACİLEN bu konuyu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Saygılar, teşekkürler.