Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 11:48   #7
Zeki

Varsayılan test

Merhaba, Genelde hukuk ve benzer bölümlerde eskiden sanırım klasik sınav yöntemleri uygulanırdı. Günümüzde test tekniğine döndüğünü görüyoruz. Bir öğretim elemanı olarak şunu söyleyebilirim ki tek başına test tekniği bu tarz dersler için yeterli değil. Kısaca; öğrencininin bilgi seviyesini ve bunun yanında da yorum gücünü ölçebilmenin yolu iki tanedir. Bunlardan biri test tekniği, diğeri ise klasik soru tekniği. Test tekniğinde bilgiyi çok çabuk bir şekilde ölçebilirsiniz, Bilgiyi ölçerken de (benim yöntemim) süreyi kısa tutabilirsiniz. Öğrenci biliyorsa kısa sürede cevaplayabilir soruyu. Yeni ölçme ve değerlendirme tekniği olarak test sistemi öne çıkmaktadır. Klasik bir sınav sisteminde cevaplama seçimini öğrenciye bırakırsınız. Klasik sorulara hem bilgi içeren hem de yorum içeren cevaplar verebilirsiniz. Ve ağırlıklı olarak da klasik bir cevap kağıdının istenmeyen ,gereksiz bilgilerle doldurulduğunu görmekteyiz (öğrenci psikolojisi-her yazdığı doğru bilgiye puan beklentisi). Bu tür cevap kağıtlarının değerlendirmesi ayrı bir husus. Klasik bir cevap kağıdının değerlendirilmesi esnasında en büyük sorun (farkettiğim) değerlendirme objektifliğinin kaybedilmesi. Öğrencinin net ,kesin bir değerlendirmesinin yapılması güçleşmektedir. Bilgi ölçme ve değerlendirmede yeni yaklaşım, test tekniğinin geliştirilmesi olmuştur. Bunun temel sebebi değerlendirme objektifliğinin kaybedilmesi ve objektifliğin önemle gerektiğidir. Bir nevi değerlendirmede adaletin terazisini iyi kurmak gerektiği. Yeni yaklaşımda güçlü yorum gerektiren test sorularının geliştirilmesi ile klasik soru tipine yaklaşılabileceği düşüncesi mevcuttur.(Ben bu yaklaşıma tam olarak güvenemiyorum). Ancak yinede testlerde yorum gerektiren soruları sorduğunuzda evet çeldiriciler çok olur ancak yine de öğrenciyi 5 farklı yorum seçeneği arasından birini seçmeye zorluyoruz (belki soruyu soranın sunduğu seçeneklerden daha farklı bir yorum yapacak). Yorumlu test soruları olası ancak yetmiyor diye düşünüyorum. Benim uyguladığım yöntem Klasik ve test tekniğinin birleştirilmesi şeklinde. Hem test ile detay bilgi soruları sormak ve bu sayede bilgiyi ölçmek, kısaca nokta atışı yapmak. Diğer taraftan da yorum gücünü ölçmek klasik soru tipleriyle. İkisini birleştirdiğimizde ölçmenin ve değerlendirmenin sonucunda başarılı öğrecinin verimi yükseliyor. (Karma sınav tekniği). Ayrıca değerlendirmede maksimum objektiflik de elde edilmiş oluyor. Sevgi ve saygılar...