Mesajı Okuyun
Old 31-12-2012, 11:07   #2
Admin

Hakimlerimizde ilk isimle veya "sen" şeklinde hitap maalesef oldukça yaygın.

Esasen bu durum doktorlarda da yaygın ve naçizane görüşüm bu iki meslek grubunun mesleğin ilk yıllarını uzun süre Anadolu'da geçirmiş olmalarının bu alışkanlığı edinmelerinde önemli bir rolü olduğu şeklinde. Anadolu kültüründe "siz" şeklinde hitap çok alışıldık olmadığı için bu diyalog tarzı uzun yıllarını bu bölgede geçiren hakim ve doktorların üzerlerine yapışıyor sanıyorum.

Pek çoğunun bu üslubu küçümseme niyetiyle kullanma amacı olmadıklarına inanıyorum. Ancak tabii daha sonra büyükşehirde çalışmaya başladıklarında bu defa da bu kültür içinde bu hitap tarzı son derece itici ve saygısızlığı çağrıştıran bir hal almaya başlıyor. Kendini geliştiren hakim (ve doktorların) çalıştıkları koşullar değiştiğinde hitap tarzlarını da değiştirmeye çalıştıkları oluyor. Onları aynı kişiye karşı bazen "sen", bazen "siz" şeklinde karışık hitaplar kullanırken gözlemlemek mümkün. Örneğin cümleye siz diye başlayıp, bir noktada dikkatleri dağıldığında bir süreliğine "sen"e dönebiliyorlar. Ama bu alışkanlığı değiştirmeye çalışmayan veya hitabı kendini üstün görme ve karşısındakini küçümseme amacıyla kullanan az sayıda meslek mensubunun olduğunu iddia ederseniz, bu konuda da size katılırım.

"Sen hitabını" veya ilk isim kullanımını kasıtlı ve art niyetli yapanların "Ben size siz diyorum, sizin de bana aynı şekilde hitap etmenizi rica ederim" gibi nazik bir tarzla uyarılması gerektiğini düşünüyorum.

Ama daha önemlisi Avukatların Hakimlere saygı kriterlerini belirlemek için kamuoyu açıklaması yapan Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun, asıl görev alanlarına giren Hakimlerin Mahkeme Salonu içindeki herkese karşı saygı kriterlerini belirleme konusunda da bir çalışma yapmasını beklemek sanırım herkesin hakkı olsa gerek. Adı geçen açıklamalarda belirtildiği üzere bazı ülkelerde hakime saygının gereği olarak salondan geri geri çıkılma adedi olabilir ama aynı ülkelerde hakimin de salondaki HERKESE karşı Mr/Mrs. (Bey/Hanım) şeklinde hitap adeti de vardır. Örneğin bir Amerikan yargıcı, değil sanığa veya avukata, 12 yaşındaki çocuk tanığa bile ilk ismiyle hitap etmez, hitap edene de Hakimlik yaptırmazlar.

"İletişim üslubu" her konuda ve her meslekte saygının ve ciddiyetin temelidir. Yargıdan daha ciddi ve saygın olması gereken bir konu bulmaksa oldukça güç olsa gerek.