Mesajı Okuyun
Old 25-03-2008, 13:46   #32
Av.Nesrin

Alıntı:
Avukat,asla hukuka aykırı,yalan olduğunu bildiği bir savunmaya alet olamaz,olmamalıdır. Oluyorsa da,hukukçu değilidir. Ben,müvekkilimin değil,gerçeklerin ve adaletin sırlarıyla bağlı hissederim kendimi. Cüppemi giyip,ceza almaktan kurtulmak için yalan söyleyecek bir sanığa avukatlık yapamam,o cüppe,adalet,vicdan bizden hesap sorar yoksa. Bizler,toplumdaki yanlış kanının aksine,para karşılığı yalan söyleyen cüppeliler değil,teklif edilen hiçbir para karşılığı yalan söylemeyi ve yalan savunmaya,yalan hak arayışına alet olmayı kabul etmeyen şerefli birer meslek mensubu olduğumuzu aldığımız her işte gözetmesi gereken ve bu ilkeyi dünyanın hiçbir maddi değerine değişmeyecek kişiler olduğumuzda mesleğimiz anlam ve değer kazanacaktır...Bir hukukçu için para biriktirmekten daha önemli değerler ve kavramlar vardır... Onur biriktirmek,adalete doğrulukla hizmet etmek bizim kutsalımızdır. Ben gelen her işte,iş sahibine yalnızca gerçekleri baz alarak hukuki yardım yapabileceğimi,gerçekleri gizleme veya saptırmaya meylettiği anda bu gerekçeyi yazarak vekaletten çekileceğimi anlaşırken anlatırım... Bunu kabul etmeyen hiçbir müvekki olmadı bugüne kadar. Bu hassasiyeti hepimiz paylaştığımızda mesleğin itibarı ve ulaştığı sonuçlar çok daha değer kazanacak,daha da yücelecektir.

Eğer başarabildiysem yukarıda size ait bir alıntı var.Ben sorunun ve gerginliğin kaynaklandığı noktayı biliyorum galiba.Arkadaşımın konuyu açtıktan sonra şifreyi unutup tekrardan cevap verememesi sanki söylenen herşeyi kabul ettiği gibi bir izlenim uyandırmış. Sadece sitede tanışıyoruz ancak söylemlerinizden ( ki belki de çok fazla suçlu ile konuşup çok fazla dosya gördüğünüzden aklımıza gelmeyen hususların sizin aklınıza gelmesi ve bunları ifade ederken sanki biraz ateşli hareket etmenizden kaynaklı bir suçlama havası var tüm yazdıklarınızda) ben yazıyı okuduğumda neler oluyor ben suçlumuyum sorusunu sormaya başladım ve eminim ki bu konuyu kaç kişi okuduysa aynı sonucu çıkardı.

Yukarıda yazdıklarınız elbette hepimiz için geçerli ve olmak zorunda da ancak ben okuduğumda sanki sadece siz bu şekilde hareket ediyorsunuz gibi anlıyorum.Lütfen yanlış anlamayın.

Ve yine koyu harflerle işaretlediğim cümle ki yazının tüm havasından hissettiğim aynı sonucu verip beni gerçekten çok yaraladı.Bu arada belirtmek gerekir ki para kazanmak hepimizin gayelerinden biri, çünkü bizler aynı zamanda birer esnafız, ancak arkadaşımın bu dosyayı almaktaki birincil amacı para kazanmak değil zor bir davanın üstesinden gelip bulunduğu yerde isim yapmaktır. Zannedersem bu da çok makul bir istek.

Tecrübesizliğini direk belirtip yardım isteyen bir arkadaşımıza hitap bence daha farklı olmalıydı.Örneğin;

Meslekte yeni olduğunuz belli ceza davaları çok grifittir.Müvekkiliniz yalan söyleyebilir. En başta sizi sonra mahkemeyi kandırmaya çalışabilir.Belli ki yenisiniz bu huuslara çok dikkat edin altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız bu davayı almayın müvekkilinize hep özel sorular sorun kişiliğini anlamaya çalışın sizi kullanmasına izin vermeyin, eğer normalin üstünde bir para almayı düşünüyor ve sırf bu nedenle davayı üstleniyorsanız parayı başka yerde yine kazanabilirsiniz Anlattığım hukuki bilgi ve yardımların haricinde bu sözlerimi de tecrübeli bir hukukçunun sözleri olarak değerlendirin başarılar dilerim

gibi bir uslüp yeterli ve gerekliydi, Ancak benim anladığım kadarıyla sıkıntı sözlerinizin yanlışlığı değil elbette sizin hitap biçiminizden kaynaklanıyor. Yine de verdiğiniz tüm hukuki bilgiler için teşekkürü bir borç bilirim.Sözlerimi de lütfen eleştiri olarak değerlendirin.Çünkü yazıya vakıf olduğum son bir kaç gün içinde ben gerçekten şahsım ve arkadaşım adına gayet gergindim. Hoşçakalın.