Mesajı Okuyun
Old 28-07-2020, 22:36   #1
ByBurak

Varsayılan Ceza Yargılamasında İstinaf İçin Süre Tutum Dilekçesinin Zamanında Verilmemesi

Merhaba Değerli meslektaşlarım, daha önce başıma gelmediği için sizlere danışmak istedim. Bir ceza yargılamasında müvekkilime hapis cezası çıktı ve istinaf için verilen 7 günlük süreyi kaçırdım ve ertesi gün farkına vardır. Bu süre zarfında bazı meslektaşlarla görüştüm ve hep kötü senaryo çizdiler. İnanın bir haftadır uyku uyuyamıyorum. Süreyi kaçırdıktan sonra mahkeme kalemine gidip müdürle görüştüm ( karardan sonraki 9. gün) avukat bey normal şartlarda biz bu durumu başkana bildiririz fakat siz iyi niyetlisiniz.Süre tutumu gönderin. dosyaya koyalım fakat istinaf incelemesinde süreler incelenir bilginiz olsun dedi. Ben de süre tutum dilekçesini normalde vermem gereken son günün tarihini atarak sisteme yükledim. Zaten uyapta da evrakın yüklendiği tarih son başvurmam gereken tarihten 2 gün sonra olduğu görülüyor. Ya tutarsa... Sormak istediğim istinafta süreyi kaçırdığım anlaşılırsa mahkeme resen bu durumu baroya bildiriyor mu ? Yani müvekkile bu durumu izah etsem ve kendisi de eyvallah olur böyle şeyler dese bile anladığım kadarıyla bakanlığın izniyle bir soruşturma açılacak ve yargılanıp görevi ihmalden dolayı ceza alacağım, müvekkil tazminat davası
açsa kazanacak, barodan da kınama cezası verilecek.... Avukat olarak heralde düşülebilecek en kötü durum.