Konu: imdat uyap
Mesajı Okuyun
Old 07-10-2008, 22:00   #66
Av.Barış

Uyap'a karşı değilim.Fakat Uyap'ın avukatlara getirdiği zorluklar ve ayrımcılıklarına karşıyım.

1-Ceza dosyalarınca uyap bir kolaylık.herşeyi kalemler hallediyor.siz eğer dosyada avukat olarak gözüküyorsanız dosyayı inceleyebiliyorsunuz.Ancak icra dosyalarında uyap tam bir işkence. uyumlu e-taki programı, sonra tevzi en sonunda işkence haline gelen icra dosyalarının ilgili dairede açılışı.
2-avukatlara kolaylık olsun dendi ama avukat hakim onayı olmadan dosya göremiyor.kendi dosyamda bile hakim bakma izni vermiyor.ben istediğim dosyaya bakamayacaksam kolaylık nerde.

3-sertifika sorunu(yeni) sertifika sürelerimizin sona erdiği bu günlerde adalet bakanlığı avukatlara yaptığı sürpriz ile artık sertifika dağıtmamakta ve illa ki adalete parayla erişeceksiniz demekte. Yani e-imza alacaksınız demekte.Bütün yargı mensupları uyap'a ücretsiz olarak erişirken bizlere bunun maliyeti ortaya çıkmaya başladı.
Biraz araştırdım ve en uygun fiyatlı e-imza'ların yaklaşık maliyeti 170 YTL den başlıyor.Sadece portala girip 2-3 duruşma tutanağı göreceğim diye bu parayı vermeyi şimdilik düşünmüyorum.