Mesajı Okuyun
Old 17-03-2011, 17:19   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan AV. İLKER VURAL
Müvekkilim bir dükkanı eski maliklerden satın almıştır. Müvekkilim bu dükkanı satın aldığında eski maliklerin kiracısı olan A şahsı ile kiracı olmayan B şahsı bu dükkanı işletiyorlardı.
Biz kiracı olan A şahsına tahliye davası açtık, ancak yazılı sözleşme olmadığından dolayı, A kötü niyetli olarak kira ilişkisini inkar etti.
Bunun üzerine belediyeden işyeri ruhsatı ( iş yeri ruhsatı alınabilmesi için kira sözlşemesi gerektiğinden dolayı ) olup olmadığını araştırdık. Belediyeden aldığımız cevap iş yeri ruhsatı olmadığı yönündeydi. Bunu üzerine zabıta iş yerine teftişe gitti.
Bu teftişten 3 gün sonra belediyeye gittiğimde, belediyeden iş yeri ruhsatı olduğu için iş yeri kapatılamaz cevabını aldım, yine belediye de eski maliklerle kiracı olmayan B arasında yapılmış bir kira sözleşmesi olduğunu gördüm.
Durumu eski maliklere bildirdiğimde belediyede bulunan kira sözleşmesindeki imzaların sahte olduğu anlaşıldı ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Henüz ceza davası açılmadı.
Sorum şu : Karşı taraf vekili, eski maliklerin üç senedir kira parasını aldığı iddiasıyla bu durumda suç duyurusunun sonuçsuz kalacağını beyan ediyor.
Ben ise sahtecilik suçu oluştuğu ve dolayısıyla B şahsının başının ağrıyacağı kanaatindeyim.
Bu kanaatim doğru mudur?
B şahsı açısından oluşan suç nedir?

Özel evrakta sahtecilik.