Mesajı Okuyun
Old 24-09-2006, 17:09   #14
Av. Can DOĞANEL

Ben sıradakini alayım Sn. Ergin. Sigorta çok farklı bir kavram sigortanın galericinin çırağının sebep olduğu eylemden kaynaklanan zararı ödememesiyle bizim olayın ilgisini kuramadım. Bizim olayda galerici sorumluluk yükleniyor. Ayrıca sözleşme gereğince benim yokluğumda satış ve devir yapmaması, aramızdaki sözleşmeye uygun davranması gerekiyor. Benim galericiyle aramda bir akit var ve galerici akde uygun davranmıyor. Sonra da ben sorumlu oluyorum, aslında düşündükçe itirazlarınız haklı gelmeye başladı. Çünkü 3. kişilere karşı şekil adi şekil olduğundan, kazadan sonra yapacağımız uyduruk bir sözleşme ile aracın satıldığını bu kişinin ise kayıp olduğunu söyleyerek sorumluluktan sıyrılmamız korunmamalı gibi geliyor. Yani haklı olduğunuzu düşünmeye başladım ama farklı gerekçelerle. Dolayısıyla mutabık olduğumuz gibi sözleşme galerici ile aramızda hüküm ve sonuç doğurur. Sn. Nebi'nin sorusuna ise; böyle durumların Trafik Tescile geçici olarak işlenmesi sözleşmenin noterde yapılmasıyla mümkün müdür? Bilmiyorum. Ancak banka kredilerinde banka adına rehin tesis edildiğine göre olabilir herhalde. Konuyu bu şekilde noktalarsak eğer. Araba kiralama şirketlerinin hali nicedir acaba bu durumda? Her yaptıkları araba kiralamasını noterden tescil etmediklerine göre. Hiçbir şekilde sorumluluktan sıyrılamazlar. Özel bir Kasko anlaşmaları olsa gerek.. Yoksa çekilir iş değil.