Mesajı Okuyun
Old 04-04-2008, 14:27   #12
Av. Hatun Olguner

Yukarıdaki mesajlarda,imza etmeden,senedin elden teslimi suretiyle cirosunun " beyaz ciro " sayılarak geçerli bir hukuki işlem olacağını ve ciro kelimesinin İtalyanca karşılığı olan "devretme/devir" anlamına koşut olarak teslimle devirin ve cironun böylece gerçekleşmiş olacağını yazdıktan sonra,yürürlükte olan TTK na dayalı Yargıtay Kararlarından ötürü tereddüt geçirip bu bilgiyi düzeltmiştim. Bu konudaki tereddüdümün,beyaz cironun önceki ifademde yeralan şekli ile daha evvel hukuk düzenimizde tanımlı ve kabul edilen bir ciro olmasından ve benim bu bilgiye tam emin olma derecesinde vakıf olmamamdan kaynaklandığını,bu hafta rastladığım eski tarihli kararlardan anladım :
---------------------------------------------------------------------------------------------

Beyaz ciro yoluyla devredilmiş bir emre yazılı senet hamili bunu tekrar beyaz ciro yoluyla ve senede hiçbirşey yazmadan ve imza etmeden başkasına devredebilir.
YTD 9.10.1958 2595-2351
---------------------------------------------------------------------------------------------
Bu karar eski TTK hükümlerine dayalı bir karar olup,en azından ceza hukuku alanında, senedin elden ve bir hakka dayalı olarak devredilmiş ve devralınmış olduğunu iddia etmeye yarayabilecek bir karar. Yeni TTK ve uygulamasında beyaz cironun en azından bir ciro imzası ile yapılması zorunludur.

(Soruya konu olayda,sanığın, senedi eski TTK hükümlerine göre ciro aldığı dahi iddia edilebilir ! )