Mesajı Okuyun
Old 16-03-2010, 16:17   #86
volkanix

ben de cumhuriyet savcısına suç duyurusunda bulunmak istiyorum
bunun için elinde yargı kararı olan var mı varsa paylaşabilir mi?
sonuçlanan somut bir örnek görmek açısından
okuduğum yorumlardan çıkardığım sonuç pek bir etkisinin olmayacağı yönünde
ben bu suç duyurusunu ekmeğimle oynanıyor
ben çok kazanıyorum o az veya tam tersi o çok kazanıyor ben az olarak değerlendirmiyorum
tamamen avukatlık mesleğini avukattan başkasının yapmasını istemediğim için
avukatlık mesleğinde doğru dilekçe ile hak kazanımı veya hak kaybı veya iş takibi söz konusu ise ben karşıyım bu işe
yapmasınlar adı ne olursa olsun arzuhalci olsun muhtar olsun sektereter olsun yazıcı olsun ne olursa olsun
ben karşıyım bu işe
bana zararı olsun veya olmasın ben avukatlıktan başka bir meslek yapamıyorsam ve avukatlık onurlu bir meslekse bu işi avukattan başkası da yapmasın lütfen
bulunduğum şehirde savcının odasının karşısında ''dilekçe yazılır'' şekilde kocaman bir tabela var
ben bir avukat olarak suç duyurusunda bulunsam ne olur bulunmasam ne olur
aynı savcının yan tarafında da baro'nun odası mevcut hepsi de o kocaman tabelayı görüyor
hani bir avukatın reklam yasağı gereği tabelaları azami 100x70 olması gerekiyor ya siyah beyaz renkli cafcaflı olamayacak (kanımca gerek de yok)
bu tabela belki 300x200 o tabeladan 3 kat daha büyük
ve 1 tane de değil 3 tane tabela asmış kocaman puntolar renkli harfler vs.
ben ne diyeyim şimdi?
acaba savcıların baronun dalgınlığı mı söz konusu
ilgisini bu suç duyurusuyla çeksem mi?
ne dersiniz?
yoksa aman bize ne adam şurda üç kuruş kazanıyor hem o kazanıyor hem vatandaş kazanıyor mu diye düşüneyim?
geçen gün başıma geldi yanyana benim bürom ile onun ''dükkanı'' vatandaşın biri ''dükkan'' sahibini arıyor, ben biliyorum ki ona dilekçe yazdıracak adım gibi eminim bana soruyor kapı kapalı gördünüz mü acaba ben diyorum dışarı çıkmıştır birazdan gelir, vatandaş tam çıkarken bana sorma gereği hissediyor boşanma davası açacam kaça dilekçe yazarsınız diye, ben diyorum ki 50TL'ye evet yanlış duymadınız 50TL yani 5 tane 10TL'nin toplamı
çünkü eminim ki kabul etmeyecek çünkü oraya avukat aramaya gelmedi o
ha akla şu gelebilir hali vakti yoktur çok fakridir vs.
ancak takım elbisesinden halinin vaktinin yerinde olduğu anlaşılıyordu
bana cevabı şu oldu ''çok istiyorsun avukat bey''
kahretsin çok istiyorum(!)
yan taraftaki ''dükkan sahibi'''ne bu işi 25 taş çatlasa 30TL'ye yaptıracak
ben çok iyi bir avukatım demek istemiyorum, işe daha yeni başladaım, çok yeniyim ancak bu msleğin de bir onuru var parayla ölçülemeyecek
bir üstadım avukat kelimesinin laticeden geldiğini ve manasının ''onurlu insan'' olduğunu söylemişti (yalan veya doğru farketmez ama mesleğimizin bir onuru var o kesin)
yani olayı asla bir avukata zararı var veya maddi bir sebepten ötürü açılacak bir soruşturma olarak değerlendirmeyiniz
ben icra müdürlüğü yapamıyorsam, başbakan olamıyorsam, savcı veya hakim olamıyorsam
sadece ve sadece avukatsam ve bu mesleği onurlu bir şekilde yapmak istiyorsam
bu mesleği veya bu mesleğe benzer işleri yapanları avukattan başka birileri yapmamasını istemem çok mu kötü bir durum?
lafı biraz daha uzatacam mazur görün ancak
ben bir hakim gibi karar verici değil bu davayı şu şekilde kesin kez kazanırız şu kadar da para alırız demiyorsam
bir avukat olarak çıkacak sonuç ihtimallerine göre müvekkilimi bilgilendirmeye çalışıyorsam
ufak bir dava gibi görülebilecek bir işi kabul etmeden önce veya hatta bir dilekçeyi yazmak için 1-2 gün süre istiyorsam
ve o sürelerde gece gündüz araştırma yapıyorsam
ki daha dün başıma geldi müvekkilimle anlaştım
hafta sonu girdi araya 3-4 gün
ve o 3-4 gün süre içersinde dava ile ilgili o davayla bağlantılı bir çok konu bir çok yargıtay kararı vs. her türlü ihtmallere kadar araştırıp pazartesi müvekkilimi bilgilendireceğim ve davasına başlayacağım bir konuda gelip ben vazgeçtim bizim anlaşma ihtimalimiz olabilirmiş deyip çekip gitmesi
tabi bunlar hep bir tecrübe yolun daha çok başındayım
ben de üzülür sıkılırdım para isterken veya para konuşurken
benim için işin heyecanı o konuyu araştırıp o vatandaşa yardımcı olabilmekteydi ki hala öyle
ancak para mevzusunda artık sıkılmamaya karar verdim
neyse bunları işe yeni başlayan bir meslektaşınızın - yeri değil belki ama - içini dökmesi olarak görmenizi dilerim ve alakalı alakasız hatıralarımla sizleri meşgul ettiğim için özürlerimi iletirim
tüm avukat arkadaşlara iyi çalışmalar
saygılar