Mesajı Okuyun
Old 26-05-2008, 14:03   #7
Av.EErdem

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı
Madde 20 : (1) Sicile kayıt, ilgilinin Daire Başkanlığı'na yazılı olarak başvurması üzerine yapılır.
(2) Arabuluculuk siciline kaydedilebilmek için;
a) Türk vatandaşı olmak,
b)Dört yıllık lisans eğitimi almış olmak,
c)tam ehliyetli olmak,
ç)Taksirli suçlar dışında herhangi bir sabıkası bulunmamak,
d)Arabuluculuk eğitimini tamamlamak ve bakanlıkça yapılan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak
gerekir.
(3) Arabulucu, sicile kayıt tarihinden itibaren faaliyetine başlayabilir.

Arabuluculuk Eğitimi
Madde 22: (1) Arabuluculuk eğitimi, dört yıllık lisans eğitiminin tamamlanmasında sonra alınan, arabuluculuk faaliyetinin yürütülmesiyle ilgili temel bilgiler, iletişim teknikleri, müzakere ve uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve davranış psikolojisi ile yönetmelikte gösterilecek olan diğer teorik ve pratik bilgileri içeren ve asgari yüzelli saatlik eğitimi ifade eder.
(2) Hukuk lisans diplomasına sahip olmayan kimselerin arabuluculuk eğitimini tamamlamış sayılmaları için , yüz saatlik temel hukuk eğitimini de almış olmaları gerekir.

Eğitim kuruluşlarına izin verilmesi
Madde 23: (1) Arabuluculuk eğitimi verecek olan kuruluşlar, Daire Başkanlığından izin almak zorundadır. Daire Başkanlığı tarafından izin verilen eğitim kuruluşlarının listesi elektronik ortamda yayımlanır.
(2) izin için yazılı olarak başvurulur. Bu başvuruda eğitim programı, eğiticilerin sayısı ve uzmanlıkları ile eğitim kuruluşu veya eğitim programının finansman kaynakları hakkında gerekçeli bilgi verilir.
(3) Başvuruda sunulan belgelere dayalı olarak, eğitimin amacına ulaşacağı ve eğitim kuruluşlarında eğitim faaliyetinin devamlılığının sağlanacağı tespit edilirse, ilgili eğitim kuruluşuna en çok üç yıl için geçerli olmak üzere izin verilir.

Bunlar en başta dikkatimi çeken maddeler. Yasa tasarısında; 4 yıllık lisans eğitimi ,arabuluculuk faaliyetinde bulunmak için yeterli sayılmış. Sınav ve 150 saatlik eğitim prıgramının dışında , hukuk öğrenimi görmemiş olan kimselerin 100 saatlik temel hukuk bilgilerini içeren bir eğitimden geçmesi şartı konulmuş. Biz hukukçular hukuk sohbetleri alanında, fakülteden 4 yılda mezun olmak şart mı değil mi diye tartışırken, bu işin 100 saate de sığdırılabileceğine birileri tarafından karar verilmiş bile. Üstüne üstlük, arabuluculuk eğitimini ve eğitim sonunda sertifikayı verecek olan eğitim kuruluşları da gayet esnek şekilde düzenlenmiş. Yani arabuluculuk eğitimi veren dershaneler türemesi de bu tasarının kanunlaşmasıyla gerçekleşmiş olacak.
Ben Hukuk Eğitimi almış bir hukukçu olarak 150 saatlik arabuluculuk eğitimi, hukuk eğitimi almamış kişilerle birlikte , hür teşebbüs! olarak adlandırılabilecek bir sözde eğitim kuruluşundan almayı içime sindirebileceğimi sanmıyorum. Ayrıca; arabuluculuk faaliyetinin yapılabilmesi için hukuk eğitiminin şart olduğu hususunda ısrarımı dile getiriyor ve 100 saatte, hukuk formasyonu olmayan kişilere hangi hukuk bilgilerinin verebileceğini tasavvur edemiyorum.
Şöyle düşünelim. Ortaklığın giderilmesi davası ile giderilebilecek hukuki anlaşmazlıkta taraflar uzlaşmak üzere arabulucuya gitmeyi kararlaştırıyorlar. Paylaşım yapılacak taşınmaz kök muristen mirasçılara geçmiş bir taşınmaz. Psikoloji eğitimi almış olanların ısrarla arabuluculuk bizim işimiz söylemlerini dikkate alarak, 100 saatlik hukuk eğitimi almış olan arabulucuyu da psikolog kabul edelim. Kişi miras hukukuna vakıf olmak ve arabuluculuk görevini sadece mirasçılar arasında gerçekleştirmek zorunda. Takdir edileceği üzere, bazen mirasçı tablosunu çıkarmak için biz hukukçuların bile , aile kayıt tablolarını önümüze alıp ter döktüğü durumlar oluyor. Kaldı ki, ticaret hukukunda, borçlar hukukunda , eşya hukukunda tarafların aksini kararlaştıramayacağı, kararlaştırsa dahi, kanunun emredici hükümlerine aykırılıktan geçersiz sayılacağı durumlar var.
Ben bu kanun tasarısını, hukuk bilmeyenlerin; hukuku , hukuk bilmeyenlere peşkeş çekmesi olarak görüyorum.
Saygılarımla...