Mesajı Okuyun
Old 11-06-2002, 09:04   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Görevi savsaklama ve kötüyekullanma: Av.Kanunu:

Madde 62 - Türk Ceza Kanununun 294 ve 295 inci maddelerinde yazılı hallerden başka (Her ne şekilde olursa olsun) bu kanun ve diğer kanunlar gereğince avukat sıfatı ile veya Türkiye Barolar Birliğinin yahut baroların organlarında görevli olarak kendisine verilmiş bulunan görev ve yetkiyi ihmal veya kötüye kullanan avukat Türk Ceza Kanunun 230 ve 240. ıncı maddeleri gereğince cezalandırılır.

Alıntı:
Baroların kuruluş ve nitelikleri:

Madde 76 - (Değişik birinci fıkra: 8/5/1984 - 3003/1 md.) Barolar, bu Kanunda yazılı esaslar uyarınca avukatlık mesleğine mensup olanların; müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, avukatlık mesleğinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadı ile kurulan tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.
(Değişik: (18/6/1997-4276/3 md.) Barolar, kuruluş amaçları dışındafaaliyettebulunamazlar.

Yukarıdaki özel mevzuat hükümleri de göstermektedir ki, Baro' lar mesleğe mensup avukatların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, avukatlık mesleğinin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak.... gibi özel görevlerle donatılmıştır.

Barolar, Yönetim kurulu başkanı sıfatıyla Baro başkanı tarafından temsil edilir. Haliyle Av.K. 76. maddenin emrettiği baro görevlerini yapmak, yerine getirilmesini sağlamak ve kontrol etmek görevide yetkiye parelel olarak baro başkanlarına verilmiştir.

Diğer yandan, aynı özel mevzuatın 62. maddesi baro organlarında yer alan avukatlar bu arada zorunlu ve öncelikli olarak baro başkanı için, bu sıfat gereği kendisine verilen görevleri yapmamak görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma cezalarını da gerektirmektedir.

Yukarıdaki amir hükümleri değerlendirdikten sonra, hemen aşağıya alınan sayın Denizli Barosu Başkanının '' görevi icabı'' söylediği esasen Av.K. 62 ve 76. madde uyarınca söylemeye mecbur olduğu sözler nedeniyle kovuşturma açılması, baro başkanının avukatlık kanunu gereği kendisine verilen görevleri yapmasına engel teşkil etmektedir. Bu hesapla, sayın baro başkanının Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunması ve aşağıdaki hüküme dayalı olarak ceza talep etmesi şarttır...

Alıntı:
Avukata karşı işlenen suçlar: Madde 57 - Görev Sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işle- nen suçlar hakkında, bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır.

Sayın Denizli Baro başkanının görevi icabı söylemek zorunda olduğu ve aynen :

Alıntı:
''Ben uzun süredir cezaevine gelmiyordum, bugün özellikle müvekkillerimle görüşmek için geldim. Avukatlık Kanununun 58. Maddesi avukatların üzerinin aranmasına izin vermiyor, ben üzerimi aratmam, bunu denemek için bugün cezaevine geldim ve denedim. Bu işten dolayı gerekirse İnsan Hakları Mahkemesine gideceğim, bunun savaşını vereceğim”

şeklinde bulunan sözlerine bir meslektaş ve sıradan bir avukat olarak imza koyacağımı, bu sözler suç ise bu suçu aynen ben de kabul ettiğimi peşinen ifade ediyorum.
Selam ve saygılarımla..