Mesajı Okuyun
Old 08-01-2007, 17:14   #6
av.yıldıray

Sayın Yılmaz ve Sayın tiyerianri;
Siz kabul etseniz de etmesenizde kılık ve kıyafet bir saygınlık belirtisidir. Dolayısıyla, toplumda saygın bir yer edinme çabasında olan biz avukatların, işin özü yanında, şekli olarak da bu saygınlığa ulaşmak zorundayız. Tüm modern toplumlarda kot pantolon günlük bir kıyafettir ve özel yer ve zamanlarda giyilmez, giyilmemelidir. Duruşma bir avukat için en özel zaman, mahkeme salonuda en özel yerdir. Ayrıca,tiyerianri'nin avukatının nasıl giyineceğini kanunularla belirlenmesinin enterasan olduğu bir durum da yok. Çünkü, avrupanın neredeyse tüm ülkelerinde avukatların kılık ve kıyafeti kanunlarla belirlenmiştir. Üstelik de bizden çok daha sıkı kurallarla. Örneğiin İngiltere, örneğin Belçika, örneğin Almanya, örneğin -sizinde bir futbolcusundan esinlendiğiniz- Fransa.
Ancak ben kılık ve kıyafetin kanunla belirlenmesi konusunda yukarıda bir şey söylemedim. Ben işin kanuni boyutunda değil insani boyutundayım. Benim kanaatime göre avukat taşıdığı ünvanın değeri verecek özen ve sorumlulukta olmalıdır. Buna hukuki duruş,etik anlayış ve saygın bir şekil de dahildir. Saygılarımla.