Mesajı Okuyun
Old 14-05-2013, 12:34   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Hatice Sarıbardak
Değerli meslektaşlarım;
Önemli bir konuda görüşlerinizi bekliyorum.Malumunuz Hukuk fakültesi mezunlarının sayısının fazla oluşu ve alternatif iş olanaklarının mevcut sayıya oranla yetersiz kalması,meslektaşlarımızın genel olarak maddi anlamda tatminsizlik yaşamasına sebep olmaktadır.Bu gün itibariyle en düşük memur maaşı 1.800,00 TL civarında iken yeni mezun veya değil (tecrübelerime dayanarak söylüyorum)bir avukat,hukuk bürolarında 1.000,00-2.500,00 TL civarında ücretle ve oldukça yoğun bir tempoda çalışmaktadır.Hal böyle olunca bir çok meslektaşımız avukatlık mesleği haricinde,İcra Müdürlüğü gibi alternatif iş olanakları aramaktalar.
Yaklaşık dört ay sonra İcra Müdürlüğü sınavı yapılacak. Artık bu sınava Adalet Meslek Yüksekokulları mezunları haricinde hukukçlardan da yoğun bir katılım olmakta,her geçen sene de sınava giren hukukçu sayısı artmaktadır...
Özetle, İcra Müdürlüğü avukatlar için sizce uygun bir meslek midir?
Avukatlık mesleğinin her geçen gün zor şartlar altında yapılıyor hale gelmesi ve maddi/mesleki tatmindeki azalma süreci endişe verici boyutlara ulaşmış durumda olduğunu teslim etmemek mümkün değil.

Öte yandan, icra müdürü olan hukuk fakültesi mezunu sayısının artması da, keyfi uygulamalardan giderek uzaklaşılmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla..