Mesajı Okuyun
Old 16-07-2009, 13:16   #24
av.cemile

Yukarıdaki mahkeme kararında belirtilen "aynı isim ve soyisimde benzer şahısların adlarına kayıtlı araçların tespiti halinde gerçekte takip borçlusu olmayan şahısların haciz tehdidi altında kalma ihtimalleri" olayı bir tanıdığımın başına geldi.
Niğde'de yaşayan bir vatandaşın borcu için Niğde'de yaşayan vatandaşla aynı ismi taşıyan tanıdığımın aracına Kayseri 2. İcra Müdürlüğü UYAP üzerinden haciz koyuyor. Tanıdığım bu durumu internet üzerinden araç sorgulamada farkediyor.
İlgili dosya numarasını ve avukatı öğrendik. Aradık, Ruhsat suretini ve kimlik suretini faksladık. Ruhsatta TC kimlik numarası var ve TC kimlik numarası o borçluya ait değil. (Aracı satmak isteyen tanıdığım hacizden dolayı aracı satamıyor ve araç hakkında her an yakalama kararı çıkabilir.)
Avukat meslekdaşımız bu haciz şerhini kaldıramayacağını çünkü kendi borçlusunun TC kimlik numarası ile UYAP üzerinden sorgu yaptığında bu aracın kendi borçlusuna ait çıktığını iddia ediyor.
Anladığım kadarı ile UYAP üzerinden araç sorgulama TC kimlik numarası ile değil isim üzerinden yapılıyor ve mağduriyet buradan kaynaklanıyor.
Ruhsat suretini fakslamamıza rağmen, aracın kime ait olduğunu resmi kayıtlarla ispat etmiş olmamıza rağmen(gelirler idaresi sitesinden tc kimlik no ile araç sorgulama yapılabiliyor.ayrıca ruhsat mevcut elbette)avukatın müvekkili olan alacaklı banka ile görüşüp haczi kaldırmasını talep etmemize rağmen haczi kaldırmıyorlar.
Bu durumda iyiniyetli üçüncü kişi olarak tanıdığımın nasıl bir yola başvurması gerektiği konusunda şaşırdım kaldım:
-Bu olayda Avukat icra dairesine
-İcra dairesi Trafik Tescile suç atıyor ve kimse haczi kaldırmaya yanaşmıyor.
Bilgi edinme kanunu çerçevesinde İstanbul Emniyetine online müracaat ettik.(Araç plakası 34) İcra müdürlüğü işlemi için şikayette bulunmayı düşünüyoruz.
Savcılığa mı yoksa Adalet Bakanlığına mı başvurmalıyım emin olamadım. Dava açmalı mıyız emin olamadım, ,işlem idarenin bir işlemi.İşlemin iptalini hangi mahkemeden istemeliyiz? Maddi manevi tazminat haklarımız saklı zaten. Oraya hiç girmiyorum bile.
Avukat ise bu haciz talebini likit delillere rağmen kaldırmadığından onun hakkında da bağlı olduğu baroya şikayet etmek zorunda kalabiliriz.
Benim düşüncem şu ki avukat haczin kaldırılmasını talep etse mesele kalmayacak.
Benzer sorun yaşayan meslektaşlarım var mı? Nasıl bir yol izleyerek sorunu aştılar. Paylaşabilirseniz sevinirim.
saygılarımla