Mesajı Okuyun
Old 03-06-2009, 16:23   #8
Av.Özlem Ay Bilgin

Tekrar merhaba, taleplerimi icraya götürdüm, onları işleme aldırmam bile birkaç gün sürdü, icra daireleri isyanlar içinde, bir yandan teftişten dem vururken, diğer yandan iş yükünden ve yeni uygulamanın getirdiği sıkıntılardan muzdarip oldukları yönünde dert yanıp duruyorlar.Onlar da bazı yönlerde haklılar belki, peki ya biz avukatlar ne demeliyiz?
Taleplerimi ancak üç dört gün içinde işleme aldırdım, yazılı talep olunca red etmediler, UYAP sisteminden hem trafik hem de tapu kaydı bulunup bulunmadığını sorgulayabiliyorlar artık. Kaydına rastlanıp rastlanmadığına ilişkin kaşe basıp alacaklı vekilinin de imzasını alıyorlar. Ama tabii netice alınabiliyor mu, diye soracak olursanız, sonuç tam bir fiyasko. Çünkü sistem doğru düzgün çalışmıyor, bu nedenle sorgulama sonuçlarına da güvenilmiyor. Bunu icra müdürü de açık açık dile getirdi ve dedi ki, " Şimdiye kadar sorguladıklarımın belki yüzde onunun kaydına rastlayabildik. Borçlunun adına kayıtlı malvarlığı olsa dahi, sistemde görünmüyor çoğu zaman, bu yüzden buradaki sorgulamaya itibar etmeyin, siz yine de tapu ve trafikten ayrıca sorgulatın." Başka il veya ilçelerdeki borçlular için ise, bir çözüm sunamadağı gibi, çözümü avukatların bulması gerektiğini söyleyerek, bu uygulamanın durdurulması için toplu olarak dava açmamızı önerdi.
Sizce çözüm bu mu? Bana kalırsa sistemin alt yapısı iyi oluşturulmuş olsa ve sistem doğru düzgün çalışsa bu uygulama, amacına uygun olarak hizmet vermeye de başlayacaktır. Belki icra daireleri bu uygulamanın iptalini isteyebilirler, bu onların iş yükünü arttırmış gibi görünebilir, ama sistemin düzgün çalışması halinde bürokrasinin, evrak sarfiyatı ve zaman kaybının azalacağı inancındayım.
Fakat öncelikle, sistemin alt yapısının tam oluşturulması ve işlerliğinin sağlanması gerekiyor, bunun için tüm baroların ve Barolar Birliğinin, Adalet Bakanlığı'na ve İçişleri Bakanlığı'na baskı yapması gerekiyor bence.
Olan biz avukatlara oluyor çünkü, arada biz kaynıyoruz. Zaten mesleği icra etme koşulları hem maddi, hem de manevi olarak çok zor ve de borçludan borcu tahsil etmek her geçen gün daha da güçleşirken, her gün önümüze bir engel daha çıkarılması, insana pes dedirtiyor gerçekten. Neredeyse mesleği bırakıp çekip gidin diyecekler.