Mesajı Okuyun
Old 07-08-2007, 21:30   #7
echokosmos

Neşeli Medenİyet Hanimlarimiza Saygıyı Başkalarına Ögretmek Ve Korumakla Gelişir.

BİLİNDİĞİ ÜZERE, 4320 sayılı yasa zaten kadınlarımız ve aile hayatını bir nebze korumaya çalışmaktandır..Bugün mağdur durumda bir sürü kadın var.Türk örf-adet-gelenek-göreneklerınden dolayı,haklarını koruyamamaktadırlar ve bu konuda bilgisiz oluşları..Kendilerinin maüdur olmasına sebeb olmaktadır..Özellıkle sanal ortamda hanımlarımızın bilgilendirilmmesine çok ihtiyaç vardır..Çünkü artık her evde az-çok bir bilgisayar bulunmaktadır..Önemli olan hanımlarımıza hangı sıtelerden nasıl yardım alacakları konusunda iletişime geçmek ve..hanımlarımızı yönlendırmek çok önemlıdır..
bugun hanımlarımızın en cok ılgı duydugu sıte oyun sıtelerıdır.Bu sıtelere yönelerek ve bu sıtelerden sorunlu hanımlarımızı kendı hukuk sıtemıze cekebılır ve..yardımda bulunabılırız....benım bır hukukcu olarak önerım ..boş vakıtlerını..okey-tavla-konken-santraç..oynıyarak gecıren hanımlarımızı kendi sıtemıze yönlendırmek ve..faydalanmalarını saglamaktır...(echokosmos) (HUKUKCU)
Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Merhabalar

Biliyorsunuz,grubumuzun projesi Kahdem devam ediyor ve alana gösterilen ilginin sürekli olacağı beklenmektedir.

Bu ve devamı bir konuda görüşlerinizi almak istiyoruz.

Kadınların yüzyüze hukuki desteğe ihtiyaçları var mı?

Kahdem sanal bir alan ve doğrudan yüz yüze kadınlara destek vermemiz mümkün değil.Ayrıca bilgisayar kullanamayan kadınların da kadınların buna çok ihtiyacı var.

Adli Yardım servisleri yeterli mi?

İlk itiraz olarak bu desteği barolar adli yardım servisleri veriyor denebilir.

Öncelikle baro adli yardım servislerinin ekonomik elverişsizlik ölçütleri tüm kadınlara uygun gelmeyebilir.Ayda 600.00 YTL alan kadın geliri olan kadın olarak değerlendirilebilir ve adli yardımdan yararlanması uygun olmayabilir.

Kaldı ki ekonomik durumu daha iyi olup bu olanağını kullanamayan bir çok kadın da hukuki desteğe ihtiyaç duyabilir.

En son alarak da ekonomik durumu uygun olan ama kadından yana tavrı olduğunu bildiği bir yere danışma ve destek için gelmek isteyen kadınlar olabilir.

Sonuç olarak ekonomik ve sosyal yönden farklılık gösteren ve fakat kadına ilişkin danışma ve destek isteyen kadınların gidecekleri bir yer olmalı.

Ayrıca ve en önemlisi herhangi bir dava yoluna başvurmaksızın ve belki de ihtiyaç bile olmaksızın kadınların hukuksal açıdan bilgilendirilmesi ve güçlendirilmesi de derneğin amacı olacaktır.

Bu ve diğer gereklilikleri karşılayacak bir yere ihtiyaç bulunmaktadır.

Bunu kim yapacak ?

Biz hukukçular ve kadına destek olmaya çaba gösterenlerden daha iyi yapacak kimse olabilir mi?

Bence bu işlevin adresi KAHDEM neden olmasın.

Nasıl yapılır?

Bu çok önemli bir konu.Mutlak bir tüzel kişiliğe ihtiyaç bulunmaktadır.Bu nedenle öncelikle örneğin dernek,vakıf gibi bir oluşum içine girebiliriz.

Dernek daha kolay gibi görünüyor.Tartışalım.

Ne zaman?

Bence beklemek zaman kaybı.İlk oluşumu ve pilot uygulamayı istanbul da yapabiliriz.

Harcamalar konusu:

Elbette bu konunun en can alıcı konusu harcamaların finanse edilmesi.Küçük bir şeyden bahsetmiyoruz.Her ne kadar gönüllülük temelinde de olsa kacınılamaz harcamalar olacak.Bir mekan,gerekirse çalışacak profesyoneller için mali destek gerekir.

Benim ilk aklıma gelen bir çok uluslararası kuruluşun kadınlar için ayrımış olduğu fonlar.Bundan yararlanmamak için hiç bir sebep yok.İyi bir proje ile fon bulabiliriz..

Kaynak sorunu çözülünceye kadar geçici çizümler bulabiliriz.Karar verdiğimizde bunu ayrıntılı tartışmak için bir tarafa ayırıyorum.

İlerde dernek üyeleri ve gönüllülerinin hiç bir fona ihtiyaç duyulmayacak şekilde derneği finanse etmesi ise mükemmel bir sonuç olur.

Şubeler olabilir mi?

Bence olabilir.Projede aynı amaclar için calısmayı düşünen hukukcu arkadaşlarımız bulundukları yerde benzer konularda aynen çalışma yapabilirler ve tüm ülkede yaygın danışma merkezleri düşü kurmaya hiç bir engel bulunmamaktadır.

Sadece yüzyüze görüşme mi?
Dernek tüzüğünün izin verdiği ve kadına katkı sağlayan her türlü proje bu çalışmalarda yer alabilir.Çeşitli istatistiksel çalışmalar,yayın,kitap basımı,ulusal ve uluslararası toplantılara katılma,destek hattı,güçlandirici her türlü proje ve kadınla ilgili pek çok konu dernek faaliyet alanı olabilir.

NE DERSİNİZ?

Görüşlerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyeleri