Mesajı Okuyun
Old 28-12-2007, 10:22   #10
hukukcu

Varsayılan mahremiyet?

İster eşler arasında olsun, isterse kardeşler arasında olsun farketmez. Özel bir bilgisayara girip içeriği incelemek TCK 243. maddeye göre suçtur. Özellikle, özel hayata ilişkin bilgiler veya haberleşme içerikleri ayrı bir koruma altına alınmış ve suç olarak kabul edilmiştir. Örneğin, bir kişi eşinin özel bilgisayarını açarak içeriğine vakıf olmuşsa TCK 243'deki suçu, ayrıca haberleşme içeriğini görürse TCK 132'deki suçu, eşine ait özel fotoğrafları da incelerse TCK 134'teki suçu işlemiş olur.

Ortak kullanımda olan ve her iki eşin birlikte kullandığı bir bilgisayar varsa durum değişir. Çünkü eşlerin birbirine bilgisayardaki içeriklere erişim konusunda rıza gösterdikleri düşünülmelidir. Yine burada istisnai bir durum da söz konusu olabilir. Ortak kullanımdaki bilgisayarda şifre ile korunmuş özel bir bölümün izlenmesi halinde rıza olduğundan bahsedilemez.

Ben her ne kadar böyle düşünsem de Samsun'daki bir boşanma davasında bu şekilde düşünülmedi. Bu davanın haberini de dikkatlerinize sunuyorum.
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=272823

Bilgisayar hard disklerinin yedekleri rıza ile alınsa bile, burada tesadüfen bulunan msn kayıtlarının delil olmayacağını düşünüyorum. Zira, yedek alınmasına rıza verilmesi, içeriklere erişilmesi anlamına gelmemektedir. Yedek alma işlemi, içeriğe erişmeye gerek kalmadan bir bütün olarak yapılan bir işlem olduğu için özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş sayılır.

Aslında son olarak başka bir şey söylemek istiyorum. Özel hayat veya gizlilik tartışmasından öte, diğer eş tarafından elde edilen msn kayıtlarının delil sayılması bazı teknik sebeplerle çok zor:
- MSN kayıtları dediğimiz şey txt veya xml uzantılı basit metin dosyalarıdır.
- Bu dosyaların içeriğini istediğiniz zaman istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.
- Hatta bu değişikliği tarih saat bakımından bütünlüğü bozmadan yapabilirsiniz.

Yani, ben kötü niyetli bir eşsem, eşimin konuşma/mesaj kayıtlarını her şekilde manipüle edebilirim ve istediğim delili elde edebilirim. Bunu da bir çok bilirkişi kolay kolay anlamaz. Şimdi sormak isterim, hâlâ MSN deliline güvenmek isteyen var mı?