Mesajı Okuyun
Old 19-12-2007, 11:04   #2
Themis99

Sayın Katılımcı,
Medeni Kanun madde 185 haklar ve yükümlülükler başlığını taşımakta olup
Alıntı:
'' Evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur.
Eşler bu birliğin mutluluğunu elbirliği il e sağlamak ve çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen göstermekle yükümlüdürler.
Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar.
''demektedir.

Eşiniz, sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığınızı, bu nedenle evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçelerine dayanarak boşanma davası açabilir. Ancak boşanma davasının kabul edilebilmesi için sizin kusurlu olduğunuzu ispatlamak zorundadır.Kusurlu olduğunuzu ispatlayamazsa açtığı yada açacağı boşanma davası büyük olasılıkla reddedilir.Sunacağı deliller sizin kusurunuzu ispata yönelik her tür delil olabilir.
Medeni Kanun hükümlerine göre kusursuz yada az kusurulu eşin,kusurlu eşten maddi ve manevi tazminat, yoksulluk nafakası isteme hakkı bulunmaktadır.
Hakim dosyaya sunulan tüm delilleri birlikte değerlendirerek sonuca ulaşır. Tazminat taleplerinin kabulü içinde kendinizin kusursuz yada az kusurlu olduğunuzun ispatı gerekmektedir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan hukuki yardım almanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir.
Saygılar .