Mesajı Okuyun
Old 03-01-2010, 17:03   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yağmur bade
merhabalar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim .Daha öncede yazmıştım detaylı bilgi alamadım .İkiz 2 yaşındaki kızlarımın velayetini alabilir miyim ve almam için hangi şartlara sahip olmam gerekiyor.Ben 1,5 aydan beri babamın evindeyim mesleğim var ama çocuklarım için çalışmadım ,şu an çalışıyo olmamamın uzmanların ve hakimin üzerimde etkisi olurmu?Birde psikolog ve pedagog hakkında bilgi alabilir miyim eşim ve ben görüştük psikolgla bundan sonra ne olur neye karar verilir artık benimde çocuklarımında dayanacak gücü kalmadı .Maddi durumun iyi olması velayeti almak için yeterlimidir?

Sayın yağmur bade,

Meslektaşım gerekli ve yeterli cevabı vermiş zaten. Avukatınız olduğunu da beyan etmişsiniz. Panik halinde onlarca soru sormanız, derdinize çare olmaz. Avukatınızla yüzyüze konuşarak halledebileceğiniz hususlar hakkında bizden ilaç niteliğinde yanıtlar almanız münkün olmayabilir. Lütfen sakin olunuz. Ben genel hatlarıyla sorularınızı cevaplamaya çalışayım.
1- 2 yaşındaki çocukların velayeti anne bakım ve şefkatine muhtaç oldukları için kural olarak anneye bırakılır. Sizin çalışmamanız tek başına velayetin sizden alınmasına gerekçe olamaz.

2- Eşiniz nedeniyle aldığınız darp raporu hem boşanma hem de velayet bakımından önemli olabilir. Görümclerinizin size yaptıkları için de rapor alabiliyorsanız faydası olur. Sağlık ocağındaki doktor sözünü ettiğiniz raporu verebiliyorsa, onun da faydası olur.

3- Pedagog ve psikolog taraflara psikolojik test uygular. Çocuğun yaşayacağı ortamı görüp, uygun olup olmadığını inceler. Daha sonra raporlarını tanzim edip mahkemeye sunar. 1 haftada rapor düzenlenmesi imkansızdır. İki duruşma arasında 2 aylık bir süre olacağını varsayarsak, önümüzdeki duruşmaya yetişir.

4- Eşinizin üzerinde hiçbir şey yok derken, maddi imkansızlığından mı yoksa mal kaçırdığından mı, söz etmektesiniz. Eğer durumu iyi değilse kazanacağınız maddi tazminat miktarını tahsil edemeyebilirsiniz. Ancak nafakaya hükmolunur da eşiniz ödemezse, hapis cezası alabileceği için tahsili mümkündür.