Mesajı Okuyun
Old 03-07-2007, 08:50   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan osmaniye
Ortakların bakiye sermaye taahhütlerini yerine getirmemelerinin yaptırımı ortaklıktan çıkartılmaktır. Yönetim Kurulu'nun da anasözleşmede aksine hüküm yoksa ortaklardan bakiye sermaye taahhütlerini yerine getirmeleri istemeleri mümkün değildir. Bu konuda yetkili kurul şirketin genel kuruludur. Anasözleşme ile Yönetim Kurulu'na ortaklardan bakiye sermaye taahhütlerini yerine getirmeleri yekkisi tanınmış olsa dahi burada kastedilen şirket ortaklarından oluşan ve genel kurulca atanan yönetim kuruludur.Yapılan istem hakkın kötüye kullanılması yanında muvazaalıdır.Asıl amaç şirket ortaklarını ortaklıktan çıkarmaktır.

Sayın Osmaniye,

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ancak durum biraz TTK hükümlerinden farklıdır. Bankacılık kanunu, yönetimine el konulan şirketlere idarece atanan (kayyım sıfatına benzeyen sıfatı olan) memurların! şirketin hem yönetimini hem de (tuhaf ama) hissedarların iradesinin aksine onların iradesini genel kurulda temsil etme yetkisine de sahip oluyor!! Hukukla ilgisiz bir durum ama malesef böyle...

Bu nedenle bilinen TTK hükümleri bir anda anlamsızlaşıyor.

Elin adamı geliyor sizin şirketinize ben atandım, hadi bakayım marş marş diyor. Yetmiyor ben sizin temsilcinizim diyor Genel kurulda sizi temsil ediyor (çoğu zamanda bu temsil siizn aleyhinize alınan karara iştirak şeklinde oluyor!) (Yabancı bir memleketin ünlü anlı şanlı Profesörlerinin katıldığı bir toplantıda tesadüfen bulunuyordum. Adama anlatana kadar göbekler çatladı ama yine de anlamadı olayı... Olur mu hiç öyle, siz sanırım bir şeyleri eksik anlatıyorsunuz diyordu muhataplarına... ))