Mesajı Okuyun
Old 20-01-2007, 17:35   #4
Armağan Konyalı

Sayın claw
Önce sormadıklarınızı yanıtlayayım:
Alıntı:
Felsefe bir bilim dalıdır(matematik,fizik,tıp vs. gibi) hangi bilim dalı tek başına savaşlara karşı çıkabilmiştir ki felsefe de çıkabilsin?
Ben zaten ne felsefeden, ne de başka bir bilimden bir şey bekliyorum. Benim beklediğim insanlığın öldürmekten vazgeçmesi. Bunun için ne matematiğe, ne de felsefeye gerek bulunmaktadır.
Alıntı:
Felsefenin amaçlarından bir taneside doğru bilgiye ulaşmaktır,
''Öldürmeyeceksin'' bence doğru bir bilgidir ve bu doğru bilginin binlerce yıldır yararı olmamıştır.
Alıntı:
Hukuk felsefesinin amaçlarından birtanesi de adalet kavramıdır
Bir şeyin amacı ne olursa olsun, işe yaramalıdır.
Alıntı:
Adalet ise haklı ile haksızın bilinmesine sağlar,yine geldiğimiz nokta bilgidir ki bu bağlamda felsefe için erkendir düşüncenize katılmıyorum.
'Öldürmeyeceksin' bilgisi kullanılmadıkça başka bilgi için erkendir kanısındayım.
Alıntı:
Çalmak kavramını sebep sonuç ilişkisinde değerlendirdiğimizde çalan insanında kendisine göre haklı nedenleri vardır,öldüreninde,savaşanında..Bu kavramlar günümüzde yaşanıyor diye insanlık geri diyemeyiz..

Bir hukukçu ne öldürmeye, ne de çalmaya 'haklı neden' yakıştırmalı. Öldürmeye ve çalmaya deam eden ve bu nedenle hala savaşan insanlığa geri denmez de ileri denir mi ? Daha kolay çalmak için silah geliştirilmesi ilerleme midir ?
Alıntı:
düzensizlik de bir düzendir
Bu maddede ''yanıtsızlık da bir yanıttır.''

Şimdi sorduklarınıza yanıt vereyim:
1- Öldürmekten vazgeçmek bir ilerlemedir. İnsanlık önce öldürmemeyi öğrenmelidir. Yoksa alacağı daha ileri bilgiler sadece öğretmenlerini öldürmesine yarayacaktır. İlerlemenin ilk adımı öldürmemektir.
2- Öldürmekten vazgeçmenin yararı gündelik, bildik ve basittir ama yaşamsal önemdedir.
Saygılarımla