Mesajı Okuyun
Old 22-09-2015, 10:46   #84
Av.09

Alıntı:
Yazan Av.Günal
Sayın Meslektaşlarım Bende aynı davadan açacağım. Babam için. Yalnız İdare Hukuku konusunda beni birkaç hususta aydınlatırsanız sevinirim.

1- Öncelikle SGK nın yanıtı ile tesis edilen idari işlemin iptali ile birlilte tam yargı davası da talep edebilir miyim ?

2- Fazlaya ilişkin haklarımız saklı tutatar tam yargı davasını belirsiz alacak davası olarak açabilir miyim ?

3- Fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak Harca eseas değeri "şimdilik 1.000,00 TL " şeklinde talep edip hesaplamaya göre ıslah yoluna gidebilir miyim ? Zira İYUK da kısmi alacak davası gibi bir kurum söz konusu değil.

Şimdiden teşekkürler ayrıca örnek dilekçeleriniz varsa gunalsengezer@gmail.com sakıncası yoksa gönderebilir misiniz ?

Alıntı:
Yazan Av. Oktar
Değerli arkadaşlar,
Çok verimli bir tartışma olmuş. Ben de bir dilekçe örneği rica edebilir miyim? Bunun yanı sıra Av. Günal üstadın tam yargı davasını belirsiz mi yoksa belirli alacak olarak mı açılacağı yönündeki sorusu tam da kafamdaki sorudur. Sizler herhangi bir miktar belirttiniz mi yoksa x sürelik çalışmanın karşılığının tahsilini mi talep ettiniz?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
erdemoktar@yahoo.com

Sayın meslektaşlarım, belirsiz alacak ve kısmi davanın, İYUK16/4' te belirtilen değer artırımı ile bire bir örtüşme göstermediği kanısındayım. İYUK uyarınca açılabilecek dava türleri iptal veya tam yargı ya da iptal ve tam yargı davalarıdır.

Bu zaman kadar tecrübe ettiğimiz ancak kesinliği henüz sonuçlanmamış uygulamalar uyarınca,

1- Dava dilekçenizde, miktar belirtme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.
"...işlemin iptaline, 30 yıl üzeri çalışma süresine ait emekli ikramiye tutarınız yasal faiziyle birlikte ödenmesine, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalıya yüklenmesine..." şeklinde açılan ve derdest olan dosyalar mevcut.

2-
Miktar belirterek açılmak istenirse, iptal ve tam yargı davası birlikte açılmış olur.
"...işlemin iptaline, 30 yıl üzeri çalışma süresine ait emekli ikramiye tutarınız yasal faiziyle birlikte fazlaya ilişkin talep ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik X TL'Nin tahsiline, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalıya yüklenmesine..." şeklinde açılan ve derdest olan dosya mevcut.

Ben 2. açıklama şeklinde açtım. Düşük miktar belirtip SGK' dan gelen yazı uyarınca harcını ödeyerek değerini artırmayı düşünüyorum. Ancak 6. ayda açmama rağmen her hangi bir ara karar tesis edilmedi.

2015 yılı için 30 bin TL' nin altında alacak çıkarsa ve 2. açıklamadaki şekilde açılırsa daha dikkatli olunmalıdır. Zira dava tek hakimle, duruşma olmadan sonuçlanacaktır. Bu durumun sonucu safahatı UYAP üzerinden takip edeceğiniz anlamına gelir. Gelen cevabı görüp değerini artırıp dosyaya sunmanız gerekir. Bilindiği üzere karar veriliyor fakat onay işleminden dolayı UYAP'a geç işlenebiliyor. Karar verildikten sonra değer artırım talebi dikkate alınmıyor. Eksik miktar için tekrar başvuru ve dava gerekiyor.

Yukarıda açıklamalar uyarınca;
1-Evet
2-Evet
3-Evet(ben de belirttiğiniz şekilde açtım ve sonucunu merakla bekliyorum)

Tekrar belirtmek isterim ki yukarıda anlatılanlar henüz kesinleşmemiş devam eden işlemlere binaen yazılmıştır. Sorumluluk kabul edilmez.