Mesajı Okuyun
Old 09-10-2011, 10:33   #161
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.perihan
Sanırım bir yanlış anlaşılma var...Mesele şu ki ;
Dizilerde yada filmlerde kötü kalpli insan karakterleri avukat olmasın demiyoruz.Bir avukat evrak çantası ile 10 hırsızın çalabileceğinden fazla çalabilir,bir doktorda tıp bilgisi ve neşteri ile 10 caniden daha fazla adam öldürebilir ve yakalanmaz da...Yada bir bilgisayar mühendisi bir klavye ile 10 banka soyguncusundan daha çok banka soyabilir...Bunlar bu meslekleri aşağılamak değildir...Baba filminde de olan budur...Ancak dizilerde hiç avukat karakterine rastladınızmı bilmiyorum...Fatmagül'deki Avukat Münir karakterinden de söz etmiyorum...O ayrı birşey...Dizilerde patron karakteri avukatına aşağılayıcı bir şekilde emirler veriyor...Avukat karakteri de "bana bu şekilde emir veremezsiniz" demiyor.Sizde avukatsınız.Size dizilerde ki gibi davransa müvekkiliniz inanın işini bırakırsınız. Bir fırına ekmek almaya bile gittiğimizde "Hey fırıncı ! Ordan bi ekmek ver bakayım çabuk " demiyoruz.Gerçek hayatta avukatlara böyle aşağılayıcı davranılmadığı halde,davranılsa dahi avukat bunun karşılığını vereceği halde neden dizilerde avukatlar onursuz, gurursuz, sümsük, kakılmış bir meslek mensubu olarak gösteriliyor.İşte mevzu budur.Yoksa mesele sanata müdahale etmek değildir.Saygılar

Çelişki: Filmlerde kötü kalpli ya da hırsızlık yapan avukat karakterlerine itirazınız yok ama onursuz, gurursuz avukat karakterine itirazınız var.

Hatalı karşılaştırma: Gerçek yaşamda ne oluyorsa filmlerde de o olsun istiyorsunuz. Oysa filmlerde senarist ne isterse o olur, işin mantığı budur.

Not: Adı geçen dizilerin hiçbirini izlemedim. Kötü sanat, eleştiriyi bile haketmez.