Mesajı Okuyun
Old 08-03-2013, 22:22   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan sovalye
izlemek için gittiğim bir davada, sulh ceza mahkemesinde basit yaralama sebebiyle açılmış,aile içi şiddet konulu olayda bayan darp raporu almış.Şikayete bağlı bir suç olmadığı için eşi duruşmaya çağrıldı ve 3000TL 5 yıl ertelenmiş para cezası aldı.dosyayı incelediğimde sonrasında darp raporu tarihi vs. kısaca dosya içinde çelişki olduğunu farkettim.itiraz yolu açık olduğu için asliye cezaya nasıl bir beyanla bu durum değiştirilebilir.sözlü ifade sırasında kocasının boşanma davası açmak istediğini ve çocuğu kadın almak için böyle bir güvence sağlamak amaçlı bir yol izlediğini düşünüyorum.kendimizi bu stajyerlik döneminde ben olsam napardım düşüncesiyle hareket ediyorum.bu amaçla konu hakkında görüşlerinizi bekliyorum.şimdiden cevap veren herkese çok teşekkür ederim...

Sayın sovalye,
bir soru sordum, cevap verip yardımcı olacaklarına, akıl veriyorlar diyebilir ve kızabilirsiniz, Bunu yapmadan önce yazdıklarınızı bir daha gözden geçirmenizi öneririm. Yazdıklarınızde mantık ve dil konusunda yanlışlıklar var.
basit yaralamaya itiraz
diye başlık atmışsınız örneğin. Bu başlığı okuyan herkes yaralama fiiline itiraz ediyorsunuz düşüncesine kapılır.
Yaralamaya itiraz edilmez, yaralama ya vardır, ya yoktur. Varsa vardır, yoksa yoktur. Varsa itiraz etseniz bile vardır, itirazla var olan bir yaralama eylemini ortadan kaldıramazsınız. Yaralama yoksa itiraz zaten gerekmez. Ayrıca, sizi yaralamak isteyen birisine 'itiraz ediyorum, beni yaralama hakkın yok' ta diyemesiniz.

Bana öyle geliyor ki sizin asıl itiraz etmek istediğiniz yaralama değil. Neye itiraz ediyorsunuz o zaman?

Ayrıca alttaki cümlenizi anladığımı anladığımı zannediyorum. Ama önemli olan benim ya da okuyan başka birisinin yazdıklarınızı anlaması değil, cümlenizin anlatmak istediğiniz şeyi anlatması:
sözlü ifade sırasında kocasının boşanma davası açmak istediğini ve çocuğu kadın almak için böyle bir güvence sağlamak amaçlı bir yol izlediğini düşünüyorum.

Özellikle kırmızı ile işaretlediğim kelimeler yan yana dizilmiş izlenimi veriyor. Çocuğu kadın almak örneğin.

Saygılarımla