Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 12:09   #11
Av.Mehmet Yılmaz

İbn-i Arabiden:
Hikaye o ki;
Çok eskiden adamın biri bir köye gelir, ahaliyi toplar der ki: "ben peygamberim". buna gülerler, hadi ordan derler. Adam devam eder, bana inamıyorsunuz ama ben gerçekten peygamberim. Peki derler bize bir muzice göster de inanalım senin peygamber olduğuna. Adam etrafına bakar, bir duvar vardır.Der ki ey ahali, bu duvar konuşsa dile gelse benim peygamber olduğuma inanır mısınız? İnsanlar birbilerine bakarlar, tartışırlar sonra derler ki evet derler duvarın konuşmasını sağlarsan, duvar konuşursa senin peygamber olduğuna inanırız. Çünkü duvarın konuşması mümkün değildir, aksi mucizedir.
Adam duvara döner ve bağırarak "dile gel ey duvar "der. Meraklı kalabalığın önünde duvar dile gelir. Derki: "sakın inanmayın bu adam peygamber değildir."
Şimdi peygamberliğin ispatı duvarın konuşmasıysa; duvar konuşmuştur. O halde adam peygamberdir? Ama konuşan duvar adamın peygamber olmadığını söylemektedir. Deme ki adam peygamber değildir?
Doğru her zaman için ve herkes için doğru olmayabilir.Bunun da objektif olmadığını söyleyemeyiz.
O halde önemli olan "hak"ın tespiti midir? Yanlış olan bir şey haklı olabilir yada doğru olan bir şey de haksız olabilir mi?
Örnek verelim, Medeni Kanuna göre; çocuklar mirastan eşit pay alacaklardır. Bu doğrudur ama hakkaniyet gerçekleş midir?
Adamın iki çocuğu olduğunu düşünelim.Adam ziraatle uğraşıyor. Bir kızı ve bir oğlu var. Kızı 17 yaşında evlenmiş, sadece günü birlik bayramlarda ziyarete gelebilmiş.Oğlu ise babasıyla tarlada çalışmış, pazara gidip ürünleri satmış, anasının babasının her türlü bakımını sağlamış, mal varlığının artmasına katkıda bulunmuş ama babası sağ olduğu için ve birlikte yaşadıkları için herşey babasına ait. Bu durum 30 yıl devam etmiş, baba hakkın rahmetine kavuşmuş. Miras paylaşılacak. Kızının ve oğlunun mirastan eşit pay alması doğrudur ve kanun gereğidir. Peki, eşit pay almaları hakkaniyete uyacak mıdır?(Sair bir hukuk sistemini savunduğum anlamı anlaşılmasın kesinlikle)
Sadece düşünüyorum.
Bazen neyin mutlak doğru , neyin hakkaniyete uygun olduğunu söylemek; doğru ve hakkaniyete uygun olmayabilir.