Mesajı Okuyun
Old 19-10-2006, 15:13   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Sorum su: Acaba Türkiye de böyle bir sey varmi. Internette bu konuda birsey bulamadim.
Borclu ödemezse noter araciligi ile ihtarname gecilmesi gerektigi söyleniyor.
Noter araciligi ile olmasi sartmi? (yani kendim bir ihtar mektubu yazarsam, ve ödeme yapilmazsa bunun resmi gecerliligi varmi?)
Eyer noter araciligi ile olmasi sart ise, bu ihtarnameden dogan masraflari kimin karsilamasi gerekiyor?

İhtarname masraflarını, yargılama giderlerini talep edebilirsiniz, bu talebinizi engelleyen bir durum yoktur. Sayın Ergin'in bahsettiği gibi ihtarname masraflarının karşı tarafa hükmedildiğini ben de duymadım. Fakat bir çok dava dilekçesinde ihtarname masraflarının istendiğini biliyorum.

BK. 101 maddeye göre borçluyu temerrüde düşürmeniz için ihtarname çekilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir, bu durumda ihtarnamenin noter vasıtasıyla olma şartı yoktur. Noterden gönderilen ihtarnamelerin ispat kabiliyeti yüksek olmasından dolayı, noterden gönderilmesi uygundur.

Bir hususu da belirtmekde fayda vardır, ihtiyadi tedbir veya dedil tespiti masrafları yargılma gideri olarak kabul edilmektedir. Bu durumu gözeterek bazı ihtarnamelerin masraflarının davada haksız çıkan tarafa yüklenmesid uygun olabilir kanısındayım.