Mesajı Okuyun
Old 05-10-2006, 13:55   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Farazi destekle ilgili kriterler:

-Destekten yoksun kalma tazminatı istenebilmesi için, desteğini yitidiğini ileri sürenlerin "bakım ihtiyacı içinde" bulunması gerekir. Bakımdan amaç ise, yardım görenin ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Eğer ortada ihtiyaç yoksa, yardım görenden de, dolaysıyla destekten yoksun kaınmasından da söz edilemez.

-Farazi desteğin bakım gücüne kavuşacağı tarih ile, destekten yoksun kaldığını ileri sürenin bakım ihtiyacına muhtaç olduğu varsayımsal tarihlerden hangisi daha sonra ise, hesaplamada sonra olan tarih gözetilir.

-Bakım gücü ile bakım ihtiyacının ispatı, genel kurala, iddia eden davacıya aittir, yani tazminat isteyene.

-Tarafların maddi durumlarına göre bakım ihtiyacı içinde oldukları anlaşılırsa, o zaman destekten yoksun kalma hesabına girişilir.

-Çocuklar reşit olana dek, destek gören durumundadır. (Bu yaş kız çocukları için, kentte oturmaları durumunda farklı olarak 22 yaştır.)

-Çocuk sayısı birden fazla ise, destek miktarı aralarında paylaştırılır.

-Çocuğun bakım,eğitim ve yetiştirilmesi masrafları, hesaplanacak tazminattan indirilir.

-Ölen farazi destek için de, genel kural olarak aktif çalışma yaşı 60 kabul edilir (ölüm yaşı olarak da 64), aktif çalışma hayatı başlangıcı da 18 yaş olarak esas alınır (kentte oturan kız çocuğu istisna olarak 22 yaş). Böylelikle, aktif çalışma ve destek süresi 42 yıl, pasif sürenin de 4 yıl olduğu varsayılır.

-Hesaplama yasal asgari ücret üzerinden yapılır (gelecek yıllar için, dava tarihinde geçerli olan ücret gelecek her yıl için %10 arttırılır)

Ölen küçüğün farazi destek olduğuna yönelik kabul,tarihini anımsamadığım çok eski tarihli bir HGK kararından sonra benimsenmiş, sonra da bu konuda bir görüş değişikliği -bildiğim kadarıyla- olmamıştır.

Saygılarımla...