Mesajı Okuyun
Old 14-01-2011, 14:38   #29
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Vatandaş kendisinin arzuhalcisi (mi) olsun, diyorsun!?

Saim Abi:
  • Avukatla temsilin zorunlu olmadığı,
  • 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için ayda yapması gereken asgari harcamanın (TÜRK-İŞ'e göre) 2.826,70 TL, (DİSK'e göre) 3.021,00 TL olduğu,
(Ailenin gereksinimlerini karşılamasında gıda, içecek, giyim ve ayakkabı, kira, su, elektrik vb., mobilya, ev bakımı vb., sağlık, ulaştırma, haberleşme, eğlence ve kültür hizmetleri, eğitim, lokanta, yemek, otel vb., çeşitli mal ve hizmetlere yapılan harcamalar esas alınmaktadır. Hukuk harcamalarını "çeşitli mal ve hizmetler" sınıfına sokarsak; çeşitli mal ve hizmetlere yapılan harcamalar miktarının azami 107 TL olması gerekir fakat AAÜT'ye göre dilekçe yazma ücreti en az 175,00.-TL olmalıdır.)
  • Yoksulluk sınırı altında yaşayanların (TÜİK rakamlarına göre?) toplam nüfusun %18,08'ini oluşturduğu,
  • Bir kişinin yıl içinde bir kez sayılması durumuna göre 2005'ten bu yana ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin toplamının 2 milyon 164 bin 941 olduğu,
  • Yoksulluk sınırı altında yaşayanlar ile ferdi kredi ve kredi kartları borçlarını ödememiş kişilerin büyük oranda kesiştiği... vs. vs. bir ülkede hukuk ulaşılmaz olmamalıdır diyorum ben.
Bu bahsettiklerim için THS'de iki adet başlık var dikkatimi çeken: Birincisi, Cengiz Abi'nin açtığı "Danışma ve Dilekçe Ücreti Azaltılmalıdır" başlıklı konu, ikincisi de Admin'in açtığı "Kamuoyunu Hukuki Bilinçlendirme Konusunda İlan, Duyuru ve Organizasyonlar" başlıklı konular...

Bu konuda (vatandaşın hukuki bilincinin yükseltilmesi konusunda) bir gereksinim var ve avukatlar gereksinimin nasıl karşılanacağını düşünmek/tartışmak yerine (ki "bu bizim işimiz değil devletin işi" de denilebilir, saygı duyarım fakat o zaman da avukatlık mesleğine kutsallık atfetmeyi bırakıp tüccar olduğumuzu kabul edelim. ) "para ve gelir" ekseninde düşünüp "Aman!" diyorlar "Aman kimse hukuktan anlamasın, bedavaya yardım olmasın!"...

İşte böyle Saim Abi...