Mesajı Okuyun
Old 20-04-2011, 12:51   #26
av.ankarahukuk

Sayın Özkan Atalay, öncelikle belirtmeliyim ki yaptığım açıklamaların tümü konu ile alakalıdır. Zira forum sorusunu soran meslektaşımız asliye ceza mahkemesinin vermiş olduğu TAHLİYE KARARINA müdahil avukatının itiraz hakkının olup olmadığını sormaktaydı. Bu bağlamda tahliye kararı ile ilgili maddeleri (CMK 103 ve 104) irdelemek hasıl olmuştur. Ayrıca belirtmeliyim ki bu konuyu bu denli kapsamlı olarak ele alıp irdelememdeki amacım msjlarınızdaki yanlış hukuki değerlendirmeleri düzeltmek ve tartışmaya yön vermekti.

Alıntı:
Yazan Özkan Atalay

b) maddesine gelince tutukluluk halinin devamına cümlesini kaldıralım. yani onu bir bantla silin gözünüze takılmasın. O zaman salıverilesine de itiraz edileceği ortaya çıkar.

Hay hay maddeyi bir de istediğiniz gibi yazalım ve beraber irdeleyelim: CMK'nun 104. maddesine göre soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir. Şüpheli veya sanığın salıverilmesine hâkim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir. Şimdi istediğiniz gibi oldu sanırım. O zaman gelin beraber bir göz atalım bakalım söz konusu maddenin ne dediğine: Şüpheli veya sanığın salıverilmelerini (tahliye) isteyebileceğini ve bu istemlerinin (tahliye/salıverilme) mahkemece karar altına alınacağı belirtilmektedir. Eğer mahkemece salıverilme (tahliye) istemlerinin reddi halinde; verilen ret kararına karşı itiraz edilebileceği açıkça belirtilmektedir. Demek oluyor ki bu karşılık salıverilme (tahliye) isteminin kabulü halinde itiraz hakkı tanınmamaktadır.
Alıntı:
Yazan Özkan Atalay

CMK'nun da şüphelinin salıverilmesine itiraz edilemez diye bir ibare varmı?

Az önceki yukarıda okuduğunuz açıklamalarımı dikketlice okur ve anlamaya çalışırsanız söz konusu madde tahliye isteminin reddine karşı itiraz yoluna başvurulabileceğini kabul etmiştir. Şimdi siz benden hukuk mantığına hiç bir şekilde uymayan kanun maddesi istiyorsunuz. Ama aslolan sizin ''şüphelinin salıverilmesine itiraz edilebileceğine'' dair kanun maddesi ortaya koymanızdır. Ben yukarda kanunun salıverilme isteminin reddine karşı itiraz hakkını tanıdığını ortaya koydum. Heralde kanunkoyucu salıverilme isteminin kabulüne karşı itiraz edilebileceğini kabul etseydi bunu hüküm altına alırdı. Gerçekten CMK'de şüphelinin salıverilmesine itiraz edilemez diye bir ibare mi var demeniz beni gülümsetti.

Alıntı:
Yazan Özkan Atalay

...yani onu bir bantla silin gözünüze takılmasın.
Görüldüğü üzere ne şekilde silerseniz silin gerçek malesef değişmemektedir. Ayrıca belirtmeliyim ki silmemi istediğiniz tutukluluk halinin devamına ibaresi başka bir ifade ile salıverilme isteminin reddi anlamına gelmektedir. Dolayısyla neden silmemi istediğinize de anlam vermek güç olmuştur. Ama ben sizi kırmamak ve anlamanızı kolaylaştırmak amacıyla bir de sizin istediğiniz şekliyle konuyu irdeledim değişecek herhangi bir şey olmadığını bile bile. Umarım faydalı olmuştur. Saygılarımla.

''Herşeyden önce "HUKUK MANTIĞI" oturmuş olmalıdır.''
(Değerli meslektaşım av.m.taçyıldız'ın üye imzasından alıntıdır.)