Mesajı Okuyun
Old 07-02-2011, 16:35   #70
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Evet üstadım, kişilik hakkı MK.24'de belirtilmiş ve bazı istisnalar hariç (rıza, daha üstün nitelikteki özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması..) kişilik hakkını zedeleyici her eylem hukuka aykırı sayılmıştır.

Eğer olayda kişilik hakkı zedelendiği halde bir hukuka uygunluk nedeni varsa bu durumda MK.'na göre eylem hukuka aykırı sayılmayacaktır. Ama kişilik hakkı yine de zedelenmiş olacaktır. İşte bu 58/1 bence hukuka uygunluk nedenleri olması halinde bile manevi tazminata imkan veriyor gibi...

Saygılar,

O zaman Anayasaya aykırılık söz konusu olacak üstadım(m.17-28-36 v.s.) Mesela hemen hemen tüm gazete haberlerine karşı manevi tazminat isteyebiliriz

Ben bu şekilde değerlendirilmemesi gerektiğini; hukuka uygunluk sebeplerinin varlığı halinde kişilik hakkının zedelenmesinden bahsedilemeyeceğini düşünüyorum.

Somutlaştırarak fikir jimnastiği yaptığımızda... Meşhur yargıtay kararına konu olay açısından bir somutlaştırma yaparsak 4721 S.K. m.24'e göre, davacı eşin "rıza"sının varlığı halinde kişilik hakkı zedelenmemiştir. Peki 6098 S.K. m.58'e göre kişilik hakkı zedelenmiştir ve manevi tazminata hükmedilecektir diyebilir miyiz??? Şayet evet 6098 S.K.'a göre manevi tazminata hükmedilmesi gerekir diyorsak hakkımızda dava ikame edilip redle sonuçlanarak kesinleşen kararlarda, basın haberlerinin içeriğinde yer alan durumlara ilişkin, tıbbi müdahalelerin birçoğunda... (örnekler çoğaltılabilir) da 6098 S.K. un uygulanması gerekecektir demeliyiz. Çünkü "hukuka uygunluk sebeplerini" yok saymak zorunda kalacağız(diye düşünüyorum )

Bir fiili "yasaklayan" bir kuralın olmaması ile bir fiil için "hukuka uygunluk nedeni"nin var olmasına bağlanacak sonuçlar farklı olacaktır üstadım; siz ne dersiniz?

Saygılar...