Mesajı Okuyun
Old 09-02-2009, 22:47   #3
Av.Hatice CAN

Varsayılan Sayın Meslektaşım,

Sizinle aynı görüşteyim. Ancak bununla ilgili verilmiş mahkeme kararı veya yargıtay kararına ihtiyacım var. Yasa hükmü yeni olduğu için yargıtay kararının olduğunu sanmıyorum. Tüm aramalrıma rağmen konu ile ilgili bir karar bulamadım. CMK 231/5 bu hüküm sanık hakkında hukuki sonuç doğurmaz demekte. Ayrıca hüküm açıklanmadığı için bu kararı sadece bir soruştumaya esas olmak üzere C.Savcısı, hakim veya mahkeme isteyebilir demekte. İdarenin bu kararı görme hakkı olmadığı halde bu karara dayanılarak iş akdini fesih etmesi hukukun üstünlüğünü hiçe saymaktır diye düşünüyorum. Çünkü, yasa hazırlanırken Avrupa Uyum Yasaları çerçevesinde asıl amaç suç işleyen kişiyi toplum içinde ıslah etmektir. Bu durumda idare kendini yasa koyucunun da üstünde görerek yasa maddesinin özüne,ruhuna aykırı davranarak işlem yapması hak ve adalete uygun düşmez kanaatindeyim. Ancak iş mahkemelerinin bu yeni yasa hükmü çerçevesinde tutumları ne olacak hiç bir fikrim yok. Acil olarak iş kanununda bununla ilgili bir düzenleme yapılması şart diye düşünüyorum. Saygılarımla.