Mesajı Okuyun
Old 11-11-2009, 20:06   #29
üye16817

Somut ve ayrıntılı düzenlemeler olmalı kanaatindeyim. Ancak bu düzenlemeler ciddi tartışmalar doğurabilecek kadar katı, dar kapsamlı olmamalı. Bir kaç yıl önce bir stajyer avukat arkadaşın çok az, iki günlük sakalından ötürü TBB'ce ruhsat işlemleri için istenen resimlerinin kabul edilmediğini duydum.

TBB'nin çıkardığı Avukatlık Resmi Kılık Yönergesi'ne de bir göz attım. Oldukça katı diye düşünüyorum. Saç veya sakal uzatmak pejmürdelik olarak kabul edilmiş. Elbette herkesin algıları farklıdır. Bir meczuba göre uzunca bir sakalının olması en güzelidir, kimisi topsakalı veya uzun saçı entellektüellik alameti olarak algılar, kimi yerlerde bıyık erkekliğin şanından sayılır, Ortaçağ Avrupası'nda kadınların kaşlarını traş etmesi yaygın bir adettir, vs... Daha da uzatılabilir. Yani algılar yerden yere, zamandan zamana, insandan insana farklılık gösteriyor. Şu halde, düzenlemeleri oldukça dar sınırlara hapsetmek doğru değildir kanaatindeyim.

Hele ki bu yüzden avukatın ruhsat işlemlerini durdurmak kesinlikle doğru değildir diye düşünüyorum. İnsanların onca yıllık emeğinin iki günlük sakalı var diye hiçe sayılabileceğini düşündükçe hep hayrete düşerim onca zamandır.